כניסה לחברים רשומיםמר זלמן שובל
חזרתי הבוקר מביקור של כמה ימים בארה"ב, במהלכו השתתפתי בסיעור מוחות, יחד עם השרה ציפי ליבני ועם קבוצה של אישים פלסטיניים ואמריקאיים. לא חתמנו על הסכם, החלפנו דעות, והיה מעניין לשמוע שמסמך ז'נבה, עודד את אלה בצד הפלסטיני הטוענים שאין מה למהר, שהזמן פועל לטובתם ולרעת ישראל ושאם ערפאת נכשל עד כה באסטרטגיה של שבירת רוחו של הציבור הישראלי, הרי שיוזמת ז'נבה משדרת לו מסר הפוך.

הבית הלבן מסתייג מהמסמך מפני שהוא נראה כניצחון הטרור והוא נוגד את העמדה האמריקנית הרואה את עניין הגבולות והשטחים של המדינה הפלשתינית כחשוב פחות משאלת הרפורמות. עיקרי מסמך ז'נבה יכולים לבוא רק מאוחר יותר, אחרי משא ומתן בין הצדדים על בסיס של performance, על פי ביצוע מפת הדרכים ועל פי ביצוע ההתחייבויות בתחום הטרור על ידי ראש הממשלה הפלשתיני.

כמובן, יש גם דרישות מישראל, בעיקר בעניין ההקלות ההומניטריות ופינוי המאחזים ואני רוצה לומר שלא כדאי להיכנס לעימות עם נשיא כל כך ידידותי בגלל המאחזים הבלתי חוקיים. הנושא הישראלי - הפלסטיני, אחרי העניין העיראקי, בהחלט חשוב ועומד גם בראש מאווייו של הנשיא. לנשיא יש חזון והוא מתכוון לבצע את החזון הזה, ומי שחושב הנושא הישראלי – הפלסטיני לא יעלה בגלל שיקולים פוליטיים כאלה ואחרים בארה"ב, טועה. דברים האלה צריכים להילקח בחשבון והייתי מציע להבהיר לנשיא ארה"ב מה הקווים האדומים הברורים של מדינת ישראל בתחומים השונים.

הוועידה דנה גם בצעדים החד – צדדיים, ואני רוצה להדגיש שצעדים חד - צדדיים אינם זהים לנסיגות חד - צדדיות. צעדים חד - צדדיים יכולים כמובן לכלול גם נסיגות חד - צדדיות אבל גם צעדים אחרים בתחום הביטחוני, החוקי, המדיני והגיאוגרפי ואין לי שום ספק שזה מה שעומד בראש מעייניו גם של ראש ממשלת ישראל.

אין לנו פרטנר למשא ומתן או להסכם שישראל יכולה לחיות אתו. הנושא עלה להצבעה לפני 25 שנה בכנסת ואז היו בסיעת הליכוד שני חברי כנסת שהצביעו בעדו, חבר הכנסת זלמן שובל וחבר הכנסת אהוד אולמרט. דברים אלה יתבררו על פי הנסיבות ובבוא הזמן יעלו במרכז הליכוד שיצטרך לתת את דעתו עליהם.

המטרה העיקרית של כנסים אלה היא לבדוק מדי שנה את מידת החוסן הלאומי של ישראל ואת הגורמים המשפיעים על כך. כנס הרצליה הוא רק מד חום, הוא לא הגורם, אולי בעקיפין אבל לא במישרין. אם בארה"ב היה פעם נשיא שהשיב על השאלה What is the state of the nation הוא אמר it's good או it's not good ברור שאצלנו הדבר הרבה יותר מורכב. אני סבור שגם היום סיפורה של מדינת ישראל הוא סיפור של הצלחה, אפילו משמעותית ביותר. כך רואה אותה רוב העולם, חלק בקנאה, חלק בשנאה וחלק באהדה. אבל אם חלילה יתרבו אצלנו תופעות של פשע ושחיתות והמאבק להבראת הכלכלה והחברה נגד המונופולים לא יצליח, ואם לא נמצה את היכולת האמיתית שלנו בתחום החינוך ובנושאים אחרים, אנחנו עלולים חלילה ליהפך למה שקרוי בלשון הבינלאומית מדינה כושלת. כך נאבד לא רק יתרון אסטרטגי ממדרגה ראשונה וחוסן לאומי, אלא גם את אחדותו ואת אהדתו של העולם היהודי שאין לו עתיד מבלי מדינת ישראל.

אני מאמין שהכנס הזה והכנסים הבאים יוכלו לתרום באמת וכבר תרמו להגברת כל אותם הנושאים, שמענו את אנשי הציבור השונים שדיברו כאן, והבינו שזה הפורום המתאים לתרום לתגבורו של החוסן הלאומי בכל אותם השטחים.

  גרסה להדפסה
הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד