כניסה לחברים רשומיםאוהד מראני - משק הדלק והזיקוק

 

תודה ואחר צהריים טובים. א' אני רוצה להגיד לכם שזו חוויה מעניינת, פעם ראשונה שאני מופיע בכנס כזה, אני מהצד השני שמדבר מול הממשלה מהמגזר העסקי אבל אני לא, סליחה, שהיא חברה ממשלתית, עוד רגע נגיע לעניין. אני רוצה להגיד לכם שמגזר האנרגיה, משק האנרגיה הוא משק מרתק ובהתחשב בשעת הצהריים המאוחרת הזאת נעשה את זה קצר מאוד, אני גם לא אכנס, אני  מבטיח לשום מספרים, לא מספרים ולא גרפים מסובכים. ואולי כדי לעשות את זה יותר מעניין אני אפתח אתכם באיזשהו תחום אחר.


 

שקף ראשון, אתם רואים את ליגת האלופות בכדורגל של אירופה, האם מישהו מכם יכול לנחש איזה מדינה כאן היא יוצאת דופן בקבוצה הזאת ובמה היא יוצאת דופן. מישהו יכול לנחש? אלה כל המדינות שמשחקות בליגת האלופות באירופה בכדורגל. מישהו מנחש איזה מדינה ולמה? כדאי לכם, מי שינחש יקבל תדלוק חינם למכונית במשך שנה שלמה. כן. ישראל, אבל למה? סליחה? היא לא בגביע אירופה? לא באירופה. כן. זה תשובה צפויה אבל לא זאת התשובה הנכונה.

 

תראו, ישראל היא אכן המדינה יוצאת הדופן והיא יוצאת דופן בזה שמכל המדינות האלו היא המדינה היחידה שבה בתי הזיקוק עדיין לא הופרטו והם בבעלות ממשלתית. עכשיו, זה קטע די מדהים כי יש לנו, דרך אגב בכדורגל - הכדורגל הוא לאו דווקא, לצערנו, מהמשובחים באירופה אבל שם אנחנו כבר נמצאים באירופה בליגת האלופות. לעומת זאת, בענייני זיקוק ותעשיות פטרוכימיות יש לנו בתי זיקוק מהמשובחים באירופה ובעולם המערבי, אותו דבר לגבי התעשיות הפטרוכימיות, יש לנו מהנדסים מצויינים, רובם בוגרי הטכניון, בוגרי האוניברסיטאות הטובות ביותר, טכנאים, כימאים, עובדי ייצור מצוינים ובסך הכל יש לנו מערכת טובה מאוד.

אבל המערכת הזאת עדיין נמצאת בסביבה ממשלתית ולא מופרטת ואני חושב שאם בכדורגל אנחנו שם אז בכל מה שנוגע לכלכלה, עסקים ותעשיה אנחנו חייבים להיות בסביבה עסקית שתאפשר לסביבה הזאת עוד יותר לפרוץ קדימה.

 

עכשיו, אני לא צריך לפרט יותר מדי למה צריך הפרטה, מספיק שרואים את הליגה הזאת ואנחנו צריכים להיות בה מכל הבחינות. אבל, יש כמה יתרונות מאוד ברורים להפרטה, הראשון הוא הפחתת המעורבות הממשלתית. מערכת שיש בה פחות מעורבות ממשלתית ושמעתם את שר האוצר ואני שמח שזאת התפיסה ואני מקווה ומאמין שהתפיסה הזאת הושרשה מספיק עמוק והיא תהיה נכונה בישראל ורווחת בישראל גם בשנים הבאות, מערכת כזאת עם פחות מעורבות ממשלתית יהיה לה יותר קל לפרוץ קדימה. יהיה בה ניהול עסקי טהור, שלא מושפע משיקולים אחרים, וכמובן לחברות שהן לא ממשלתיות יש יותר מוטיבציה ויותר, אה, נכונות לפרוץ קדימה, לקחת סיכונים עסקיים, להתרחב יותר, להעסיק יותר עובדים.

בסופו של דבר וגם כל מי שפוחד ואומר - אולי בטווח הקצר הפרטה מפחיתה את מספר העובדים, אז תדעו זה לא נכון, בכל המדינות מסתכלים על הטווח הבינוני והארוך וחברות שהופרטו התרחבו, צמחו ושגשגו, ובסופו של דבר הן מעסיקות יותר עובדים וגם משלמות יותר טוב.

 

דבר נוסף זה תעשיה, שצריכה להיות תעשיה בינלאומית, היא צריכה להיפתח ושיהיו לה אפשרויות התרחבות לחו"ל, אלה אפשרויות שקיימות תיאורטיות גם לחברות ממשלתיות, אבל מעשית הן לא קיימות ואם מסתכלים גם על ההיבט הזה זה, אז זאת עוד סיבה להפרטה.

נקודה נוספת, שאמר שר האוצר, שצריך לא רק הייטק. ואני מסכים איתו במאה אחוז, אנחנו צריכים משק מגוון, עם כמה רגלים יציבות ובמקרה, שלושת התעשיות המובילות בישראל הן תעשיות מאוד תנודתיות, מאוד מסוכנות. גם ההייטק, גם התיירות וגם החקלאות, הן תעשיות, שמאוד נתונות לתנודות, או בגלל סיבות עולמיות, או פוליטיות, או כלכליות, או ביטחוניות וראינו את זה היטב בשנים האחרונות ולכן, תעשייה שהיא לא low teach, כי ה-low teach לא כל כך מתאים לישראל, אבל תעשיה שהיא ברמה הגבוהה של ה-medium tech, שהיא משלמת טוב, שיש לה ערך מוסף מקומי גבוה מאוד, שמעסיקה הרבה כח אדם מיומן, מהנדסים, טכניים וכו', זאת תעשייה שמתאימה לישראל, אלו בדיוק התעשיות הפטרוכימיות ותעשיות הזיקוק.


 

עכשיו תראו, לגבי ההפרטה, אני חושב, שמטרת העל בענף הזה צריכה להיות הפרטה וכמובן, הפרטה מוצלחת ולא הפרטה מקרטעת, או הפרטה שקורסת, גם זה קרה במדינות מסוימות, למרות שהלקח ברוב המדינות הוא לקח חיובי מהפרטה ואני בטוח שאצלנו זה יהיה נכון.


 

איך עושים הפרטה מוצלחת? קודם כל, הנקודה הקריטית היא שיתוף פעולה בין הממשלה ובין החברה המופרטת. צריך שניים לטנגו. אם יש רק ממשלה, שרוצה להפריט, אבל החברה מתנגדת לכך, זה לא הולך. אם החברה רוצה הפרטה, אבל הממשלה לא רוצה הפרטה, זה גם לא הולך ובתחום שלנו יש כרגע הזדמנות, חלון הזדמנות, ששני הצדדים רוצים הפרטה וצריך לעשות את זה בשיתוף פעולה ונכון ומהר.


 

דבר נוסף ועל זה היה לנו סיג ושיח עם הממשלה, צריך לקבוע מראש את משטר הרגולציה ואת המבנה הענפי בתחום האנרגיה, כי אחד הדברים ויושבים כאן אנשי עסקים ואת זה אני שמעתי שנים רבות מהצד השני ואני עכשיו משמיע את זה מהצד שלי. המערכת די רוויה ממשלה, שכל הזמן משנה עמדות, או גוררת נושאים ולא נותנת תשובות ולא מחליטה מראש על הכללים בענף הרלוונטי.


 

ולכן, צריך להחליט מראש על הכללים בענף. לזכותה של הממשלה, לאחר שיח איתנו בחודשים האחרונים, היא החליטה, פחות או יותר, על משטר הרגולציה, על המבנה הענפי הרצוי וזה מאוד קשה להחליט על כך בממשלת ישראל באופן אובייקטיבי, זה ממשלה עם המון קודקודים, כולם עוסקים בכל הנושאים, החל ממשרד האוצר, שיש בו גם כמה אגפים, משרד, במקרה שלנו, המשרד הייעודי, זה משרד התשתיות, משרד המשפטים, הממונה על ההגבלים ועוד כמה, הצליחו להחליט, לשמחתי, על המבנה בענף והצליחו להגיע להחלטה, כדי לתת לזה תוקף של ביטוי, תוקף של החלטת ממשלה בקבינט הכלכלי. ואחרון חביב, לא מספיק אצלנו להחליט רק על מבנה ענף, אלא צריך להתקין תקנות, להתקין צווים, כדי שהדבר יהיה ברור, מוגדר, סופי וודאי בפני המשקיעים הפוטנציאליים ובפני החברות הפועלות בענף.


 

הדבר הזה עדיין לא בוצע, אנחנו מחכים בכיליון עיניים, שהממשלה תגמור גם את הנקודה הזאת וברגע שזה יהיה גמור, יהיה אפשר לצאת במהירות וביעילות להפרטה.


 

המבנה הנוכחי בענף, מה המבנה כיום? כיום יש לנו את חברת בתי הזיקוק, יש לה שני בתי זיקוק, מימין בית הזיקוק הגדול בחיפה, משמאל בית הזיקוק באשדוד, קצת יותר קטן, יש לנו תעשיות פטרוכימיות, שממוקמות ליד בית הזיקוק בחיפה, יש להם יחסי זינה הדדיים עם חיפה וגם לא מסומן כאן, כי זה די נמוך, או קטן, יש להם גם יחסי זינה מסוימים עם אשדוד ויש לנו את חברות הדלק למטה. יש לנו את ה-down stream, אבל שהוא לא בתוך אותה רשת, אבל יש, כמובן, אספקת דלקים לחברות הדלק, חברות שיווק הדלק, אלו שבסופו של דבר מוכרות לצרכנים בתחנות הדלק ובצורות אחרות את הדלקים למיניהם, יש לנו ארבע חברות גדולות ועוד כמה קטנות. זה המבנה כיום. המבנה הזה עומד להשתנות.


 

למה הוא ישתנה? על פי המבנה שהחליטה הממשלה, ואני לא אכנס כאן לסוגיה כן פיצול או לא פיצול, לא כרגע. הממשלה החליטה על מבנה, שבו תעשיית הזיקוק תפוצל גיאוגרפית לפי שני בתי הזיקוק ואז אנחנו נראה, שתיווצר במשק הצורה הבאה: תשלובת א', שזה בית זיקוק בחיפה, מתחתיו תעשיות פטרוכימיות, מעליו, כמובן זה דבר טריוויאלי, ייבוא נפט, שזה התשומה שלנו בתעשייה הזאת וחברת דלק, כלומר, תחנות דלק, שהתשלובת הזאת תוכל לפתוח עד מגבלה מסוימת, בכללים שקבע אותם הממונה על ההגבלים. התשלובת השניה זה תשלובת, שמותר לה בלי הגבלה להיות בעלים, או בבעלות של חברת דלק ותחנות דלק וזאת תשלובת ב', בית זיקוק אשדוד. זה מוביל לכך, דרך אגב, השאלה היא, כמובן, שקופצת לפני כולכם, מי יקנה את בתי הזיקוק?

המבנה הזה שהוחלט עליו, אני חושב, מוביל לכך, שאת בית הזיקוק אשדוד כל אחד יכול להתמודד עליו, אבל מן הסתם, מי שתקנה אותו זאת אחת מחברות הדלק, אחת מארבע הגדולות, אולי יהיו הפתעות, אבל זה הדבר הכי סביר. אני מניח, שרובם יתמודדו עליו ובסוף אחת תזכה, כי להם יש את הסינרגיה הגדולה ביותר  עם בית הזיקוק אשדוד, להן זה נותן יתרון יחסי.

מה יקרה בבית הזיקוק הגדול יותר בחיפה?

את חיפה, לפי כללי הממונה על ההגבלים, או לפי המערכת שהוא קבע והקבינט אישר אותה, אימץ אותה, את חיפה לא תוכל אף אחת מחברות הדלק לקנות ולכן, אחת הקבוצות החזקות בישראל, אני מניח, תקנה גרעין שליטה והשאר יימכר בפיזור בבורסה. יש עוד כל מיני אפשרויות, זאת האפשרות, כנראה הכי סבירה ויישארו כמה חברות דלק, חברות שיווק, שאינן בשליטת בתי הזיקוק ולא שולטות על בתי הזיקוק. מה יקרה בשלב הזה ומפה אני רץ טלגראפית.

 

מיד לאחר גמר שלב ההפרטה, אני מניח, שיקרו דברים נוספים: א' – החברות יעלו ב-up-stream, כאן זה מסומן בסימן שאלה, תהיה  להם את האפשרות לעסוק בפעילות נוספת של חיפוש והפקה, תהיה להם אפשרות לקנות בתי זיקוק בחו"ל והם יתרחבו בעסקי השיווק ובאמצע, למטה, אם ראיתם, נעלמו כמה ריבועים, אני מניח, שייווצרו פחות חברות דלק, פחות חברות שיווק דלק, שמחזיקות בתחנות משלהן ופחות תחנות עצמאיות וייווצרו שתי תשלובות גדולות, שישלטו, פחות או יותר, על השוק, לטוב ולרע. יפיקו יתרון לגודל, דובר על כך בפנל הקודם ויפיקו עוד כמה דברים.

 

בשלב הבא, אני מניח, ופה זה עובר לסימן שאלה גדול, ייווצר מבנה, שהוא פחות או יותר, אני מניח, הדואופולי, עוד פעם, לטוב ולרע, יהיו שתי חברות גדולות, שיהיה להן את כל השרשרת הורטיקאלית ולמעשה, חברות השיווק העצמאיות, או שייעלמו, או שיקבלו כל מיני תגבורים, לא ברור. וזה הדבר, דרך אגב, שמטריד את תחנות הדלק, כאשר הן חוששות מהדבר, מזה הן חוששות, שמי שלא תהיה בתוך שתי הקבוצות האלו, היא תהיה בנחיתות ולא ברור לאן היא תלך.

 

ופה אני מגיע לשקף האחרון והיות ואנחנו כאן, כנראה, מסיימים, אנחנו אומרים, החברות האלו כנראה ייעלמו, יישארו שני דואופולים גדולים ואז מה יקרה? תתחיל צעקה במשק ויגידו - תראו, יש כאן ריכוזיות גדולה, יש כאן מבנה דואופולי, יש כאן בעלויות צולבות וכל הדברים שאנחנו מכירים ואז, אני מניח, שבעוד נניח 10 או 15 שנים, נניח ב-2015, תקום וועדה והוועדה הזאת תבצע רפורמה במשק האנרגיה ואני מניח, שתוצאות הוועדה ואת זה אני אשאיר כאן למשמורת ונבדוק את זה בעוד עשר שנים, תוצאות הוועדה יהיה, שיגידו בוא נבטל את הריכוזיות, ננסה לטפל במבנה הדואופולי וזה אני אומר בהומור, אבל זה בהחלט יתכן ונאסור על שתי תשלובות האנרגיה הגדולות האלו לעסוק בשיווק, במכירת דלק בתחנות ונקים מחדש, על ידי זה שנכריח אותם לפצל מעצמם, להיפרד מהעניין, למכור את זה, כמו בבנקאות היום, נאמר להם למכור את עסקי שיווק הדלק, כדי שיקומו חברות דלק עצמאיות מחדש.

זאת התחזית שלי. בכל אופן, זה יהיה מעניין. אנחנו מנסים עכשיו להסתכל על השנים הקרובות, ולנסות להגיע הכי מהר והכי נכון להפרטה מהירה ונכונה ועוד פעם, אי אפשר לחזות בתהליכים כאלו, איך המערכת תיראה בעוד כל כך הרבה שנים. אנחנו מנסים כרגע להפריט את המערכת וההחלטה נפלה, זו תהיה הפרטה בפיצול. אם ב-2015 יהיה היפוך של העניין או לא, את זה אנחנו נראה ב-2015. תודה רבה.

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד