כניסה לחברים רשומיםתא"ל אילן הררי

שמי אילן הררי, קצין חינוך ראשי. חיל החינוך והנוער מטפל במספר תחומים, לא לפי סדר העדיפות - כל נושא קליטת העליה בצבא, קליטת בני המיעוטים בצה"ל, כל הנושא של המקא"ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות), נערי רפול, אוכלוסיות מיוחדות, כל נושא הגדנ"ע, הנח"ל, הטיפול בהכנה לצה"ל וכמובן כל הנושא של החינוך, הערכים והתרבות.

 

בשמונה הדקות הקצרות שניתנו לי אני אנסה לשתף אתכם בעשיה שלנו, אל מול, קראתי לזה הקשר בין צה"ל והתפוצות.

 

הבסיס לעשיה החינוכית בצה"ל הנו מסמך "יעוד ויחוד", שהוא, למעשה, תפיסת ההפעלה החינוכית-הערכית בצה"ל. מסמך יעוד ויחוד מגדיר את תפקידו ואת היקף אחריותו של צה"ל בעיצוב הערכים של מפקדי צה"ל, חייליו, קראתי לזה כחיילי-אזרחי היום, תוך הכרה שיש לכך השפעה גם על עתידם כאזרחי המחר במדינת ישראל.

המסמך במתכונתו הנוכחית אושר על ידי הרמטכ"ל בפורום מטכ"ל ב-1 למרץ 2004.

 

עצם קיום הדיון, כתיבת מסמך בנוגע ליעוד ויחוד, מעידים על חשיבות הנושא לאור יחודו של צה"ל כצבא עם.

המקרה הישראלי הינו מקרה ייחודי. צבא של מדינה יהודית ודמוקרטית, מדינה ששמה לה למטרה להיות בית לאומי לכלל יהדות העולם, מחויב לעסוק ולפעול ללא לאות ליצירת זהות, הטמעת ערכים ויציקת תוכן יהודי ציוני בקרב המשרתים בצה"ל.

השילוב בין רוח צה"ל למסמך המכונה יעוד ויחוד, זה למעשה כלל התפיסה החינוכית-ערכית שלנו בצבא.

 

מה יש במסמך? במסמך יש כ-13 סעיפים, בערך כל סעיף שלישי מדבר על צה"ל והתפוצות, גיבוש הזהות הלאומית, צה"ל כצבא העם, מודל לחיקוי כמפקד ואזרח, קצין ומפקד, כור ההיתוך, קליטת עליה, כלל מערך המילואים - בצה"ל משרתים 250,000 חיילי מילואים - שירות החרדים בצה"ל, העדר הסכמה לאומית, צה"ל וזיכרון השואה, יהדות התפוצות, אנחנו החיילים, המפקדים, כשגרירים לחברה הישראלית, המעורבות שלנו בקהילה והקשר שלנו המחויב עם המשפחות השכולות.

 

יהדות התפוצות – יהדות התפוצות מהווה מרכיב חשוב לחוסנה של מדינת ישראל. ההיכרות והקשר עם יהדות התפוצות נותנת משמעות נוספת לשירות בצה"ל.

 

אני נותן פה, בקצרה, חמש דוגמאות לעשייה שלנו עם התפוצות:

 

גרעין צבר – גרעין צבר הינו מסגרת ארגונית-חינוכית לבני נוער ישראלים, שבני משפחתם מתגוררים בארה"ב ובקנדה והם בחרו לחזור לישראל ולשרת בצבא.

תנועת הצופים בצפון אמריקה מסייעת לבני הנוער להתארגן, לקבל מידע ולעבור תהליך אישי עמוק, שבסופו מקבל כל אחד החלטה לגבי מהלך חייו, כמובן.

ההכנה בחו"ל כוללת חמישה מפגשים. הקבוצה נקלטת בקיבוץ מאמץ, בחודשי הקליטה מועברת לגרעין תוכנית חינוכית.

זה מה שעשינו ב-20 השנה האחרונות. אתם רואים שמ-91', כל שנה מגיע גרעין של 20 עד 30 בני גרעין. סך הכל, 365 בני גרעין הגיעו מ-1991. בשנה הנוכחית היו פה שני גרעינים, שהיו, כמו שאתם רואים, בדגניה א' ובדגניה ב', סך הכל כ-48 בני נוער.

 

נושא שני, זה קורס מחו"ה. אנחנו קוראים לזה ציונות בפעולה, חיזוק הקשר והזיקה של בני נוער יהודים מחו"ל למדינת ישראל ולצה"ל. הכרת צה"ל, תפקידיו, רוחו, מורשתו, תוך התנסות בחיי הצבא ורכישת מיומנות צבאית, הכרת ידיעת הארץ, חיזוק הקשר בין העם היהודי לארצו, ואתם רואים, שיש לנו היקף משתתפים, 450 בשנה. הקורס הזה פועל  גם הוא משנת 1991.

 

חץ וקשת, דוגמא שלישית – חיזוק הזיקה לארץ ישראל, למדינת ישראל, חיזוק הקשר בין העם בישראל לעם היהודי בגולה וחיזוק הזיקה היהודית הציונית.

התוכנית משלבת בני נוער ישראלים מהארץ ובחו"ל ואתם רואים, שבשנה הבאה, כמו בשנה הנוכחית, מתוכננים להגיע כ-240 חניכים.

 

החוויה הישראלית -  פרויקט רביעי, התוכנית מיועדת לבני נוער מחו"ל, המבקרים בארץ ועוברים תוכניות שונות. הפעילות מתבצעת בבסיסי מערך המגן שלנו, שמטפל במערך המכ"ם, מערך המורות החיילות, הגדנ"ע והנוער, אלה הבסיסים וזה מה שעשינו בעולם עם יהדות העולם ב-2004. אני בטוח, שאם הייתי שואל כל אחד ואחד מכם, וגם אם היו שואלים אותי, לא היינו מגיעים למספר הזה. סך הכל הגיעו ב-2004 2,531 בני נוער לפעילות בצבא.

 

צה"ל וזיכרון השואה  - אחד הנושאים המרכזיים, שאנחנו מטפלים בו. צה"ל, כמדינת ישראל כולה, רואה בשואה את אחד האירועים המרכזיים בדורות האחרונים, בהיסטוריה בכלל, אירוע ייחודי, בעל השלכות לאומיות ואנושיות חשובות ביותר. יש לנו מפעל, שאנחנו קוראים לו עדים במדים של קצינים ונגדים, אשר מבקרים ומבצעים את המסע בפולין. סך הכל ב-2004 הוצאנו למסע לפולין 2,400 קצינים ונגדים, שהיו, נכחו וראו. אלה האוכלוסיות שאנחנו מוציאים. זה המטרה ואלה היעדים.

 

פה אנחנו רואים כבר את התוכנית לשנה הבאה, כאשר אנחנו בשלוש השנים האחרונות משלבים בשלושה, ארבעה אירועי מסעות כאלה, גם ביקורים בקהילות יהודיות. בשנה הבאה, אתם רואים, אנחנו נהיה בקהילה היהודית ביוון, אנחנו נהיה בבולגריה, ברוסיה ובהוואנה ובשנה הבאה אנחנו גם מציינים שישים שנה לסיום מלחמת העולם השניה, כך שיש לזה משמעות נוספת.

 

קליטת העליה - בצה"ל 25% מהחיילים, חיילות, הם עולים חדשים, בהחלט משימה, רבע מהלוחמים בצבא ההגנה לישראל הם עולים.

 

אלה הפעולות המרכזיות, שאנחנו עושים אל מול העולים: הוראת עברית, קורס נתיב, זהות יהודית ציונית, הכשרות מפקדים, זינוק בעליה, זה מה שאנחנו מבצעים עם העולים החדשים מטרום הגיוס ועד השחרור. קורס נתיב, קורס חשיפה לנושא הגיור, לא נדבר על זה, רק על זה אפשר לדבר שלושה ימים. ראיתי פה את פרופ' בן שלום, הוא יכול לדבר על זה שבוע, אני סיימתי, תודה.

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד