כניסה לחברים רשומיםפרופ' חיים הררי יו"ר הועד המנהל, מכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן למדע

 

    

 

המפץ הגדול נוסח בחירות 2006 איננו קשור למדע אבל יש שורה של התפתחויות מדיניות באזורינו ובעולם כולו הקשורות קשר הדוק לעובדה שאנו חיים בעידן המדע והטכנולוגיה.  

אדבר על הקשר בין העידן המדעי טכנולוגי ותופעות גלובליות ואזוריות.  

המשאב העיקרי הוא ידע, ובעיקר ידע מדעי וטכנולוגי. כהוכחה, התל"ג בישראל הוא כמעט כפול מזה של ערב הסעודית. הוכחה נוספת היא שמה שאיראן מייצרת בשנה כולל הנפט, גרמניה מייצרת בשבועיים וחצי.  

שתי ההוכחות האלה נותנות אינדיקציה כי המשאב היקר ביותר הוא ידע, ובעיקר ידע מדעי וטכנולוגי. ההשקעה הטובה ביותר היא חינוך לעידן המדעי-טכנולוגי. לא רק ללמוד מדע, אלא גם שליטה בשפת האם, בשפה הבינ"ל -אנגלית, והשפה המדעית – מתמטיקה, וכישורים אחרים. 

המהפכה המדעית איננה נוגעת לכל אוכלוסיית העולם. רק כמיליארד אזרחים משתתפים באופן אקטיבי יומיומי בחיים המדעיים. יותר מאשר אי פעם העשירים הם בעיקר המשכילים והעניים הם בעיקר חסרי הידע.  יש קורלציה בין עושר לידע.  

הנפט הפך להיות גורם שולי למדי. מכירות הנפט של מדינות ערב, בתוספת איראן, מגיעות לסכום הדומה לתל"ג של  הולנד ו-1/3  התוצר של קליפורניה לבדה. כל משק הנפט הוא בעצם "נמר של נייר". עובדה זו לא חדרה למוחם של הפוליטיקאים. הקניין הרוחני הוא המשאב הכלכלי החשוב ושינויים בו משפיעים על המצב הכלכלי יותר מאשר תנודות הנפט.  

רוב אוכלוסיית העולם וכמעט כל האוכלוסייה שאינה משתתפת בהתפתחות טכנולוגית חיה באזור שאין בו דמוקרטיה - חופש הביטוי, חינוך לכל , שיוויון זכויות לנשים, שלטון החוק, אי ניצול זכויות ילדים, מערכת משפטית מתוקנת והזדמנות למוביליות חברתית. העובדה שבעיראק, אפגניסטן וברשות הפלסטינית אנשים הולכים לקלפי היא חשובה אך רחוקה מדמוקרטיה.  

העידן החדש הביא לגלובליזציה. בעידן התקשורת הגלובלית ההתפתחויות יצרו סוג חדש של נשק שאני מתייחס אליו כאל נשק להשמדה המונית: מילים ותמונות. אלה משמשים קרקע פוריה לטרור,רצח, טבח המוני. 

הקשר בין ידע ומצב כלכלי מוביל לכך שככל שאוכלוסיה גדולה יותר כוחה הכלכלי קטן יותר וזה מוביל לשנאה וכתוצאה מכך לטרור.  

הריבוי הדמוגראפי של העולם המוסלמי הוא בעוכריו. רמת הידע הממוצע יורדת ובסופו של דבר הפערים החברתיים במאזן הכוחות בחלקי האוכלוסיה יכולים לסכן את הדמוקרטיה. אילו כל העולם היה הופך לישות פוליטית אחת, הכוחות האנטי דמוקרטים היו מנצחים. המדינות מנסות להקיף עצמן בגדר לפעמים ממשית ולפעמים וירטואלית. אם החומה הזו הייתה נולדת, גדר הביטחון שלנו הייתה נראית זעירה. זהו פתרון זמני, הניתוק בין העולם השבע הזקן לבין הרעב כי העולם השבע הוא זקן וזקוק להגירה.  

האיום האיראני הוא חשוב אבל אסור שיטעה אותנו. כל מה שהאיראנים מנסים זה להגיע לרמה טכנולוגית של ארה"ב לפני 60 שנה. 

לעניות דעתי שליטי איראן רוצים להשיג תעודת ביטוח בכדי להשיג חופש בפעולה להשגת שליטה וכוח להפעלת טרור גלובלי בשלט רחוק.  

הניגוד בין מורכבות הבעיות ורדידות הפתרונות נוצר על ידי המהפכה המדעית טכנולוגית.יש להשקיע בטווח הארוך ובחינוך. 

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד