כניסה לחברים רשומיםפרופ' יעקב פרנקל, סגן יו"ר AIG ונגיד בנק ישראל לשעבר

 

 

מגמות אסטרטגיות במעטפת הגלובאלית 

 

השאלה העומדת בפנינו כיום היא כיצד המעטפת הגלובאלית והמגמות האסטרטגיות משתלבות זה בזה. לעומת העבר, בו דובר על עודפים גדולים אצל גרמניה וצמיחה מהירה של יפן, היום אנו צופים בצמיחה איטית ביפן וגרעון בגרמניה. אלו הן לא המגמות היחידות שהשתנו. סין והודו הפכו לשחקניות חדשות וחשובות. נצפו מגמות כלכליות שונות, אשר גם כן התבדו בסופו של דבר.  קונספציות שונות ורבות השתנו, וכאשר אנו מנפקים תחזיות שונות ונוספות עלינו לקחת אותן בעירבון מוגבל. 

קיים חוסר איזון בסיסי בתחומים שונים בכלכלה הגלובאלית. איזונים אלו כוללים חוסר איזון בשוק האנרגיה, נושא הפנסיה והגירעונות בעולם. הדרך להתמודדות עם נושאים אלו מורכבת. אנו עדים למספר מרכיבים חשובים בנושא זה. העניין הראשון הוא חוסר האיזון של  אחוזי הצמיחה בעולם – שיעור הצמיחה של המזרח גדול בצורה ברורה לעומת המערב.  יחד עם נושא הצמיחה, אנו עדים לעובדה כי האינפלציה בעולם נותרה מתונה יחסית. אלו הן היתרונות של מערכת כלכלית גמישה ומדיניות כלכלית נכונה. העניין השני הוא נושא האבטלה – בתחום זה אנו עדים לירידה באבטלה של ארה"ב ויפן, לעומת אבטלה גבוהה יותר באירופה, אשר נותרת בעינה זה זמן מה. העניין השלישי הוא שיעור החיסכון – שיעור החיסכון בסין גדול משיעור החיסכון בארה"ב, ודבר זה מתבטא במאזני התשלומים העולמיים. באופן כללי, אסיה חוסכת, אירופה מאוזנת וארה"ב מוציאה. מי שממן את החריגות של ארה"ב היא אסיה. על כן ניתן להעיד כי באופן כללי היכולת של ארה"ב לממן את הוצאותיה נובעות מיכולתה של אירופה לשמור על ההון.  

העניין הבא שיש לבחון אותו הוא הנושא האסייתי. נבחן תחילה את יפן. ביפן קיים גירעון, בנוסף על חוב לאומי גדול ובעיות כלכליות אחרות. ידיה של יפן כבולות. ליפן יש פצצה דמוגרפית – תמונת הדמוגרפיה ביפן מצביעה על התכווצותו של כוח העבודה, והשארות של האוכלוסייה המבוגרת. בכל הנוגע לסין, קיים כיום וויכוח בין ארה"ב לסין על דרכי המסחר שלהן. ויכוח זה נובע מהעובדה כי הייצוא הסיני לעומת היבוא מארה"ב הוא גדול לאין שיעור. דבר זה קורה גם באסיה, אך במינון שונה. משמע, סין מייבאת חומרי גלם ותשומות מאסיה, ומשווקת אותם לארה"ב ואירופה. זוהי שרשרת הסחר העולמית. המשמעויות של הדבר הן כי במידה וארה"ב תלחץ על סין, היא עלולה להפר את שרשרת הסחר הקיימת. עניין נוסף בהקשר של סין - ההשפעה של חלוקת ההכנסה וחלוקת ההטבה שונה לחלוטין בין קבוצות שונות באוכלוסיה. כלומר, המצב בעיר שונה מהמצב בכפר. לעומת סין, כאשר אנו שואלים מהו המפתח ליכולותיה של המדינות המערביות להתמודד עמה, אנו מוצאים מפתח זה בידע ובמצוינות. כלומר יתרונות איכותיים על פני יתרונות כמותיים.  

לסיכום נבחן את הסיכונים העתידיים. סכנת חומות ההגנה היא סכנה ראשונה – בדלנות של מדינות בעידן הגלובליזציה היא מסוכנת, ועלולה לגרום לחוסר איזון במסחר בין המדינות. הסכנה השנייה הם מחירי הדלק – שינויים תדירים במחירי הדלק עלולים ליצור חוסר אחידות ושינויים מהירים ולא רצויים בכל הנוגע לייצור ולניצול האנרגיה העולמית . הסיכון האחרון הוא עלייתו של חיסכון משקי הבית בארה"ב לעומת שאר העולם – חוסר האיזון בנושא זה יוביל בראייה עתידית להאטה ולמיתון עולמי. 

 

 

 

 

 

 
הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד