כניסה לחברים רשומיםפרופ' דיויד ניומן, המחלקה לפוליטיקה וממשל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ועורך ראשי

International Journal of Geopolitics  של כתב העת     


דמוגרפיה, גבולות ומדינה פלסטינית
 


הפרויקט שלנו כלל 12-15 משתתפים וחשוב להזכיר שהמשתתפים נעים ממגוון הקשת של הדעות הפוליטיות ובכללם שני מועמדים של מפלגות שונות זו מזו ביסודן.  הרגשנו שמדובר ביותר מתרגיל אינטלקטואלי. ציירנו דברים מעניינים. 

המפות לא השתנו ב-15 השנים שחלפו ולכן כאשר אנו עוסקים במפות אפשריות, לא הצענו מפה ספציפית. ניסינו לבדוק כמה שיותר הנחות, אחת מהן היא שאנו פועלים לפתרון דו מפתי, איננו מדברים על פתרונות דו מדינתיים, ואנחנו בודקים את הקריטריונים שיש  לבחון על מנת להתקדם בשנים הבאות. 

לאחר הקמת המדינה- נשאלו שאלות על הקו הירוק. בזמנו, לא היו מספיק מידע ופרטים, ולמרות שבעשור האחרון אנו יותר מקצועיים, עדיין אין מספיק נתונים לבסס את הטיעונים להתוויית הגבול. 

יש כל מיני דעות לגבי גדר ההפרדה שקוראים לה בכל מיני שמות באנגלית במיוחד כשהגדר סוטה מגבולה הסופי. ככל שהגדר גבוהה יותר כך השכנות טובה יותר, או לפחות כך אומרים. האמת היא שאנו בונים גדרות כי אנו לא מסתדרים עם השכנים שלנו, ובמקרה שלנו, בניית הגדר הפכה אותנו לשכנים גרועים יותר ועלינו לשפוט היבטים שונים של הגדר. 

הטריטוריה צריכה להיות קומפקטית משני הצדדים וכך נוצרים שלושה תרחישים אפשריים: 

תרחיש ראשון -  דוגמת הקו שקבע אלו ישובים יהיו מפונים עם ההתנתקות מעזה. 

התרחיש השני -  היה שהקו הירוק הוא ברירת מחדל עם שינויים רציניים. 

תרחיש שלישי- להתוות קו חדש לחלוטין שממקסם את היישובים לשני הצדדים. 

סוגית הקו הירוק- עם כל המפות שבדקנו, זו המפה היחידה שהייתה בשטח הקיים. למרות טיעונים רבים  שהקו הירוק נמחק. בכל זאת השתמשנו בו, מאחר שלזו הייתה עדיין השפעה בשטח. המתווה של הקו הירוק איננו ברור, הוא לא בוצע כפי ששורטט במפות. 

מצד אחד- קו שביתת הנשק. 

מצד שני- קו שמפריד בין ישראל לקהילה הבינלאומית ויש משפטנים בינלאומיים שמנסים להכריע את המעמד המשפטי של קו זה. 

ניסינו לחלק את זה ל-12 מקטעים ולהתמקד בשאר האזורים בהם יש צורך בהתוויה מחודשת בכך שהצענו קווים  חלופיים לאותם אזורים.  

כמובן, כאשר אנחנו מדברים על גבולות ביטחון ותשתיות יש לקחת בחשבון את כביש 6 של היום. 

שום ממשלה לא עשתה זאת עד עצם היום הזה, והצורך בקביעת תקדימים הוא רב. הסכמנו בקבוצה שהשינויים הדמוגרפים וקביעת גבולות סביב טייבה לדוגמא, היא נושא שלא נדון בו מפאת ההשלכות המוסריות שכרוכות בכך.  

היו מי שחשבו שלא צריך לשאול את הממשלות אם צריך לכלול או לא. 

כשיגיע הזמן למשא ומתן דו צדדי נשאיר זאת למנהיגים , ישראל צריכה להקים ועדת גבולות של מומחים [דוגמת המומחים לנושא מארה"ב ובריטניה] עם טכנולוגית ה-GIS שיש ברשותנו היום. 

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד