כניסה לחברים רשומיםניר ברקת, חבר מועצת עיריית ירושלים

 


ירושלים בירת ישראל והעם היהודי 


הנתונים על ירושלים אכן קשים, אך אני בחרתי לדבר על כלכלת העיר במקום לדבר על בעיותיה.  אני רוצה לסכם את דבריו של מר ישראל קמחי.  ירושלים מאבדת את הרוב היהודי שלה והיא כבר איבדה את הרוב הציוני שלה.  ממשלת ישראל קיבלה החלטה כי יעדה הוא רוב יהודי של 70% בירושלים, אך המצב הקיים הוא שהעירייה נסוגה מעט מיעד זה. 

ישנה דינאמיקה שיוצרת "מלכוד הגירה". יש ירידה באיכות החיים וירושלים נהיית פחות תחרותית. כתוצאה, המעמד הבינוני עוזב את ירושלים וגורם לירושלים להיות ענייה יותר. ישנה ירידה ביכולות העיר לשרת את תושביה והמעגל חוזר על עצמו.  הסיבות להגירת האוכלוסייה הכללית– בעיות תעסוקה ורמת דיור נמוכה.  רמת החיים במזרח ירושלים יותר גבוהה ביחס לרמת החיים בשטחים, לכן יש הגירה למזרח ירושלים.  אין לירושלים כושר תחרותיות יחסית לערים אחרות בישראל.   

יש לי חזון פשוט להתמודדות עם המצב.  ירושלים צריכה להיות מרכז מטרופולין שוקק לכל התושבים וגם לכל המבקרים, מוקד לצמיחה כלכלית .  כדי ליצור צמיחה צריך תקצוב חכם והתמקדות על הסטודנטים בירושלים.  יחד עם עזרתו של פרופ' פורטר בהרווארד הוקמה אגודת IVN (ארגון פילנתרופי) לקידום אשכולות תעסוקה בירושלים אשר לומדים מהצלחות של ערים אחרות בעולם.  שלושה מודלים לחזון משותף: תרבות-תיירות (לשרת את התיירים בירושלים שהתוצאה תהיה גם מקומות עבודה), מיקור חוץ (הקמת מוקדי שירות) ורפואה וביוטכנולוגיה (פיתוח מרכזים מתמחים לרפואה מתקדמת וביוטכנולוגיה בירושלים). שלושת אשכולות אלו יוצרים מקומות עבודה. יש לפתח סביבה עסקית בירושלים (הקלות לעסקים לירושלים, פתירת בעיות).  בלי IVN לא היה ניתן לעזור בפיתוח "סטרט-אפים" בירושלים.  הסטודנטים הם משאב לצמיחה ולכן יש להשקיע בהם, להכיר להם את ירושלים, לעזור להם למצוא עבודה ולתת להם תמריצים להישאר בירושלים.  

חשוב מאוד לפתח את כלכלת ירושלים.  מלחמה בהגירה השלילית מירושלים צריכה להפוך ליעד לאומי. יש לפתח את היעדים שנקבעו ולשנות את סדרי העדיפויות.  אפשר להפוך את הקערה.   

איפה שיש כלכלה יש תורה. 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד