כניסה לחברים רשומיםח"כ מיכאל איתן, ראש ועדת חוקה, חוק ומשפט

 


מבחן הדמוקרטיה – חוק ואכיפתו
 


ברצוני להציג לכם את הנושא מנקודת המבט של ועדת חוקה, חוק ומשפט. אעסוק ב-2 אפיזודות: 

1.       בדצמבר 2003 התקבל חוק שקבע שהמשטרה לא רשאית לכבול אנשים שאינם מהווים סכנה מוחשית. החוק התקבל בעקבות תמונות של אנשים, שהואשמו בעבירות צווארון לבן, והובלו עם אזיקים. למרות זאת המשיכה לפעול המשטרה כאילו אין חוק. פניתי לשר לביטחון פנים, צחי הנגבי, שהבטיח שיטפל בנושא. כשנחשפה פרשת פריצקי, והחוקר מאיר פלבסקי נעצר, כתבתי מכתב לצחי הנגבי איך זה ייתכן שהוא הובל כבול באזיקים? הנגבי הבטיח לפעול בנושא. אח"כ פגשתי את המפכ"ל שגם הוא הבטיח לטפל בבעיה, אבל בפועל שום דבר לא התרחש. אחרי שעות של דיונים בוועדה עם המשטרה אתה מרגיש שהם מובילים אותך בכחש. בסופו של דבר סיכמנו שאקבל נתונים על כמות האנשים שנכבלים ולא נכבלים במשך 3 חודשים. אלה הדו"חות שקיבלתי: ביוני 2005 מתוך 11,650 עצורים כ-1193 לא נכבלו, כלומר 90% כן. ביולי קיבלתי הודעה שמתוך 7,600 עצורים, כ- 6,533 לא נכבלו, כלומר רק 8.5%. באוגוסט רק 4.5% לא נכבלו, וזה בזמן שיש חוק במדינת ישראל ואחרי שהמשטרה התחייבה לכבדו. תחשבו על המסקנות.  

2.       הדוגמה השנייה שהסעירה אותי היא שבמחוז ת"א נזרקו לפח 13,000 תיקים שכבר היו מוכנים לתביעה. עלות הכנת התיקים הייתה 130 מיליון להערכתי.  

3.       לגבי השחיתות-אל תזרקו את זה רק למגזר הפוליטיקאים. איפה התעשיינים שעושים מה שהם יכולים עם ובלי החוק? ריגול, האזנה, הכל כדי לקבל יותר. איפה הרופאים הבכירים? התקשורת שלא נותנת לכתבים לפרסם בגלל אינטרסים של בעלי ההון? זה מתרחש ולאף אחד לא איכפת. לא ייתכן שיצחק הרצוג, שהיה מעורב בשערוריות של מיליונים רבים, לא רק ששמר על זכות השתיקה ולא נתן דין וחשבון לציבור, אלא גם זוכה במקום הראשון בפריימריז מפלגת העבודה. צחי הנגבי, שהיה חבר מפלגתי והואשם בשחיתות, התמנה ליו"ר ועדת הבחירות של קדימה. כולנו באותה סירה.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד