כניסה לחברים רשומיםדיון: התפוצות, הקהילות וישראל

 

 

 

 

דיון: התפוצות, הקהילות וישראל 

 

 

שולה בהט, מנכ"ל עמית, הוועד היהודי אמריקני 

אבינועם בר יוסף, מנכ"ל המכון לתכנון מדיניות עם יהודי 

 

אבינועם בר יוסף: לפני קרוב לעשרים שנה הוזמנתי לביתו של הקונסול האמריקאי בירושלים עם קבוצת מנהיגים פלסטינאים ביניהם אבו זייאד, שהשתתף אז כדובר שלום במערכת הבחירות הישראלית. הוא אמר ש"כל האמריקאים שמים את הביצים שלהם בסל הלא נכון- בסל הישראלי. כמה זמן הצלבנים החזיקו מעמד כאן? כמה זמן הציונים יחזיקו מעמד כאן?", הוא הוסיף שהוא צופה שתוך ארבע שנים או לכל היותר שמונה שנים, יהיה נשיא שחור בארה"ב. השנה הייתה 1988. הקונסול אמר שהוא פשוט לא מבין את אמריקה, ושאם ייבחר נשיא שחור, הוא יצטרך את היהודים ואת ישראל יותר מכל עם אחר. 

ישנה עוצמה רכה שנובעת במידה רבה מההשפעה היהודית בארה"ב. לצערי השפעה זו משתנה כעת. פרסום גזר הדין של פרנקלין השבוע מהווה בעיה קשה, שלא אכנס אליה כעת בהקדם. 

השינוי הדמוגראפי בארה"ב, התחזקות הקהילה ההיספאנית ומקומם של האסייתים במקום היהודים בהרבה תחומים ביניהם האקדמיה . כל אלה ישפיעו על חסותה של אמריקה לישראל בעתיד. 

גם באירופה אנו עדים לשינוי דמוגראפי של מוסלמים שעלולות להיות לו השלכות בכל הקשור לאנטישמיות.  

העם היהודי לא מתארגן וראשי הארגונים לא מתואמים. הם חייבם לקיים פורום משותף שלא ידרוך האחד על יבלותיו של השני. צריך להיות בו מקום של כבוד לנציגי ישראל, פיתוח מנהיגות צעירה שתוביל את העם היהודי, ושתתמודד עם אתגרים של זהות יהודית מודרנית. דור שישקיע בשגשוג לעתיד. 

המכון לתכנון המדיניות של העם היהודי עושה מאמץ אמיתי בעניין זה.  יש מסמכים למפת דרכים עבור העם היהודי לשנת 2025 שהוכנה במיוחד לקראת הכנס והיא עושה מאמץ גלובאלי לפתרון פרשיות סבוכות בפנינו ובפני עתיד האנושות.  

שולה בהט - בקהילה היהודית האמריקאית קשה לתאם , אך יש תיאום בלתי פורמאלי. ברצוני להוסיף את תודתי לפרופסור רייכמן ולפרופסור ארד ובעיקר לד"ר אהוד שפרינצק ז"ל, שהיה יחד עם עוזי הרוח החיה מאחורי 

 הכנס הזה. הוא הבין את חשיבות החזון והעשייה, הבין את חשיבות יהדות העולם ויהדות ארה"ב. חשוב לי להזכיר אותו כאן באירוע זה. יהי זכרו ברוך. 

 

  


 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד