כניסה לחברים רשומיםדיון - מעמדה של ישראל בארה"ב ועתיד יחסיה עמה

 

 

 

 

דיון - מעמדה של ישראל בארה"ב ועתיד יחסיה עמה 

 

 

ד"ר אל"מ (מיל.) ערן לרמן 

הקשר בין ישראל לארה"ב הוא בבחינת אוויר לנשימה עבור ישראל. שמענו מהאלוף איילנד תמונת מציאות חמורה, לפיה העולם מחכה שנחזור לגבולות 67'. הפאנל מחזיר אותנו אל שביל הזהב בו יש חשיבות רבה ליחסים המיוחדים בין ישראל לארה"ב. בהקשר זה, חילופי המכתבים בין ג'ורג' בוש לאריאל שרון בהם יש הסכמה לאי חזרה לגבולות 67' מחזקים את שביל הזהב מבחינת ישראל. 

שמענו גם דברים  על מרכזיותה של ארה"ב בפרויקט של שינוי אזור המזרח התיכון, בהקשר זה חלקה המכריעה של ארה"ב בהתמודדות עם איראן ברור. לכן, בטווח הנראה לעין ימשיכו מנהיגי ישראל לראות בעינם את גבעת רם ובעיני רוחם את גבעת הקפיטול. לסיכום אציין שלוש נקודות חשובות: 

  1. הקפדה על שמירת האחדות האסטרטגית של ישראל וארה"ב.  
  2. חשוב להקל על הנטל הרובץ על הציר הדו צדדי על ידי צירוף נאט"ו וגורמים נוספים במרחב הים התיכון ליצירת מערכת רב צדדית.  
  3. חשוב לטפח ולתחזק את היחסים המיוחדים לא רק במישור המדיני. יש לטפח את הקירבה הערכית– חזית הקמפוסים ודעת הקהל היא מערכה גורלית. יש לשמור על העוצמה היהודית בארה"ב  - זוהי הכנף השנייה של הציפור היהודית. כמו כן יש לפעול להרחבת הקשר החל מהדרג המדיני ועד לנוער, הרחבה זו אינה בבחינת מותרות אלא עמוד הטווח של הביטחון הלאומי. 

שאלה: השותפות האמריקאית עם ישראל מתבססת על התרבות הדמוקרטית המשותפת, יחד עם זאת הדמוקרטיה מוצעת גם למדינות אחרות במזרח התיכון. מה יקרה לקשר המיוחד של ישראל וארה"ב כאשר סוריה ומדינות אחרות יקבלו עליהן את הדמוקרטיה? 

ד"ר רוברט דנין 

מה שניסיתי לומר הוא שהיחסים הם רב מימדים וימשיכו להיבנות, אין צורך לחשוש  שכינונה של דמוקרטיה במדינות אחרות  תשפיעה לרעה על ישראל, זהו לא משחק סכום אפס. להיפך, הרווח הנקי עולה על הסיכון הפוטנציאלי.  

שאלה: ההשלכות האפשריות של הרפורמות הדמוקרטיות במדינות השכנות על ישראל. אני תוהה לגבי הסתירה של המדיניות האמריקאית באזור-  מוחים מחאה חלשה ולפעמים מעודדים את התחזקות הארגונים האיסלאמיים הקיצוניים במערכת הפוליטית. ארגונים אלה ממשיכים להחזיק בפוטנציאל הטרוריסטי שלהם תוך כדי הבחירות, למשל בעיראק ובלבנון . אני חושב כי ארה"ב נוטלת הימור עצום ומקווה שהארגונים האסלאמיים יהיו רגועים יותר. אך אני חושש כי הדבר לא יקרה.  

ד"ר רוברט דנין 

אני חושב שהשאלה מבוססת על קריאה לא נכונה של המדיניות האמריקאית. לדעתנו המפלגות והמדינות עצמן הן אלו שצריכות למצוא את הפתרון ולא ארה"ב על ידי אכיפת הפתרון על המדינות באזור.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד