כניסה לחברים רשומיםדיון: השקעות להאצת הצמיחה ולהפחתת העוני

 

 

 

 

דיון: השקעות להאצת הצמיחה ולהפחתת העוני 

 

 

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים בישראל: 

החינוך חשוב מאוד להמשך הצמיחה, אבל גם החינוך הטכנולוגי המקצועי חשוב לא פחות. אנחנו נמצאים שנים ארוכות אחורה, והמערכת קרסה מבחינת התחום הזה. אני חושב שמתן תשומת לב גם לחינוך המקצועי והטכנולוגי חשוב מאוד לביסוס חברה צומחת. 

קרל קפלן: 

אני מנהל את קרן קורת, כפי שהיא מוכרת לכל. ישנו קשר ישר בין יזמות חברתית, צמיחה ויצירת מקומות עבודה. אם כולנו נתמקד בדבר המיידי שיש לעשות, נוכל לצמצם בטווח הקצר את מכת העוני. המודל שלנו בקרן קורת מבוסס על פילנתרופיה בכדי ליצור התפתחות כלכלית. עלינו להתמקד בשלושה דברים: מינוף גבוה, תקורה נמוכה ולא להמשיך עם טעויות העבר. עלינו להפסיק להסתמך על הממשלה שתפטור את הבעיות. עלינו להפסיק להסתמך על מודלים ישנים שנוצרו לפני 60 שנה, שאינם מתאימים למחר.  

עלינו להתמקד בעסקים קטנים שיוצרים מקומות עבודה, ואיש לא הזכיר זאת בכל הדיונים שקיימנו היום. 96% מהעסקים בישראל מגלגלים פחות מ-5 מיליון דולר. עלינו להתמודד עם יתר 80 האחוזים מהעובדים, שלא מועסקים בטכנולוגיה ובהי-טק. במובן זה אנחנו אחרי הודו ובנגלדש, שלהן תוכניות פיננסיות שמתמקדות באנשים הקטנים. בנוסף עלינו להתמקד בשכונות העירוניות בתוככי הערים ולרתום את הסקטור הפרטי.  

אם נבחן את בסיס הבעיות שלנו, כמו מערכת מע"מ שלא עובדת או מערכת בנקאית שנותנת מעל ל-70% מכל האשראי. לא נדרשים מיליארדי דולרים לטיפול בבעיות אלא רק תבונה. עלינו להקים שותפויות ולטפל בגורמי הבעיה. אצלנו בקרן קורת גייסנו 10 מיליון דולר ועזרנו להמון עסקים ועדיין יש לנו 6.5 מיליון דולר. יש מספיק שכל בחדר הזה לספק יותר מקומות עבודה לעסקים. 

שאלה מהקהל: 

כדאי להזכיר שלפני שנה או שנתיים נתניהו דיבר על הכלכלה של אירלנד ואמר שהיא דמות החיקוי לישראל, ולא מזמן ראש מפלגת העבודה פרץ אמר שהדמות לחיקוי שלו היא אירלנד. השאלה שלי היא האם במהלך תקופת הצמיחה הדרמטית של אירלנד השאלה האירית נפתרה? האם יש לכך השלכות בבעיה הקטנה שלנו במזרח התיכון? 

שון בארט, טריניטי קולג', דבלין: 

אצלנו באירלנד יש חשיבות גדולה לשאלת השלום. בצפון אירלנד קשה לקדם תיירות, כי אנשים לא יכולים לצאת לחופש כשהם חוששים לגבי מה שיקרה. ראש ממשלת אנגליה, טוני בלייר, עומד לצאת מתפקידו. כתוצאה מכך אנחנו מורידים בהדרגה את הלחץ הפוליטי והמדיני, והצעד הבא הוא שיקום המוסדות הפוליטיים בצפון אירלנד. אני מניח שדור של אנשים בצפון אירלנד בעבר השתמשו באמצעים אלימים לקבל את מטרותיהם כעת פונים לזירה המדינית. אם זה לא היה המצב כיום, משקיעים זרים היו מדירים את רגליהם מאירלנד. זה ייקח זמן כי יש חוסר אמון גדול בקרב הציבור. לגבי ההשקעה בחינוך, ככל שההתערבויות יעשו מוקדם יותר כך ייטב.  

החלק הטוב בתפקיד שלי הוא שאני פוגש בני נוער ואנשים צעירים מידי יום וזו הערובה שלנו לעתיד. דבריי אופטימיים, אבל לא הייתי מתערב ומציע למדינות אחרות פתרונות איך לפתור את הבעיות.  

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד