כניסה לחברים רשומיםדן מרגלית, מעריב

ימים טובים פוקדים את מדינת ישראל. החל תהליך של פירוק השקר העצמי שלנו, החל תהליך של הסקת מסקנות כלפי מי שנהג ביהירות וחוסר אחריות. אנו עדיין רחוקים מהשגת המטרה אך עלינו על הדרך הנכונה. במשך תקופה ארוכה מדינת ישראל התעלמה ממצבה הקשה. היום אנו מודעים למחלתנו ולכן אני אומר שמדובר בימים טובים.  

נושא מרכזי בחברה הישראלי הוא טוהר המידות והשחיתות.  

שמעתי את מורי ורבי פרופ' רובינשטיין מדבר על הפקידים וההרס שעושה המלחמה בשחיתות ואני רואה את השלטון מוציא שם רע למבקר וכבר יצא שם רע לבית המשפט העליון וידוע  שקרב יומו של היועמ"ש ואני נוטה לכנות זאת "כנופיית שלטון החוק". אני עומד היום כאדם שרוצה שייזכר כמי שתמך ב"כנופיית שלטון החוק". 

הבה ונניח שאין עניינים פלילים ברשות המיסים, אז הרי כנגד כל האנשים שנהנים מדימוי השחיתות נמצאו מתחרים שלהם ש"נזרקו  מהשוק", שהפכו מיואשים, שלא יכלו לעמוד מול מי שקיבל את ההטבות מרשות המיסים. כוונתי היא לאנשים מצליחים במשק, שתרמו הרבה לחברה, האומרים "תן לעבוד", "הפקידים מפריעים לעבוד". אבל בעיני הם התקווה לאלה שרוצים להיכנס למשק ואינם קונצרן. אין זה נכון לומר שהפקידות הזאת בולמת. הם בולמים את אי השיוויוניות ונוצר רושם כאילו זה מעכב את הפעילות הכלכלית. צריך לאפשר למשק להתנהל ללא רמת השחיתות.  

במדינת ישראל של היום שום פוליטיקאי לא חושב שהנורמות אודותיהן דיבר פרופ' רובינשטיין חלות עליו. מדובר באנשים שמצפצפים על שלטון החוק. באותו רגע שהם לא הולכים לבית הסוהר ואין עליהם אות קלון הם ממשיכים כאילו דבר לא קרה ולכן המלחמה בשחיתות חייבת להיות חריפה ובמסגרת זה אני חולק על עיקרון זכות השתיקה לנבחרי ציבור.  

באופן אישי אני מקווה שאנשים שהינם יעדים לחקירות יצאו מן העניין בשלום אבל אינני יכול להתעלם מהסבירות שכמות כזו של חקירות נגד אנשי ציבור בכירים לא הייתה מעולם במדינת ישראל. מעולם לא היה דבר כזה של התערבות כל כך חמורה; פוליטיקאים התערבו אצל פקידים; מה שקורה בפועל הוא, שפרטים זוכים במכרז ופנים לפקידים שישנו את תנאי המכרז ואלה לא מסכימים. או אז אלה פונים לגורם אמון יותר עליהם ששב ומפעיל לחץ על הפקידים והם מתכופפים למרות הממונה. אני רוצה לצור מצב שבו הפוליטיקאי יחשוש להפעיל לחץ על תהליכים ועל פקידים.  

ישנו מחקר שנעשה במכון הישראלי לדמוקרטיה שעוסק בסוגיית הפרת אמונים והוא מעלה הצעה לתקן את חוק הפרת האמונים ולהפכו לברור יותר ומצד שני להחמיר מאוד בענישה. מרדכי קרמניצר אומר שבלי חוק הפרת האמונים אי אפשר להילחם בשחיתות. 

כל הלוחמים בשחיתות הינם אנשים "שרוטים"; אחרת לא יצלחו לעמוד מול תחנות רוח כאלה. כל אלה מבינים שנכון יותר, לטובת ישראל, לטהר אותה; אחרת משהו מבפנים לא יוכל להתקיים. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד