כניסה לחברים רשומיםאלוף (מיל.) עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני, משרד הביטחון

היום אין מחלוקת על כך שאיראן צועדת בדרך להשיג נשק גרעיני, ולא משנה אילו סנקציות יטילו עליה. לפנינו שנתיים - שלוש עד שאיראן תצטייד בנשק גרעיני.  

לכך יש השפעה על המזה"ת. איראן מנסה לכונן ציר שיאיים על הסדר הקיים במזה"ת מזה עשרות שנים. עד כה, ישראל עמדה מול עולם ערבי שאינו מאוחד בשימוש באופציה צבאית נגדה, וזאת מתוך הנחה שלישראל עליונות צבאית שלא מאפשרת להכריעה. אולם איראן עלולה להציב יכולת פסיכולוגית שתנטרל יכולת פעולה ישראלית נגדה, ותחת מטריה זו תקים ברית במזה"ת שתאיים על ישראל. 

לאיראן מספר שלוחות לצורך כך: ראשית, משמרות המהפכה. שנית, "חיזבאללהסטאן", שלולא המלחמה האחרונה היתה מתחזקת. יש תהליך התעצמות מחדש של חזבאללה כישות טרור וכישות פוליטית החזקה יותר ממדינת לבנון. שלישית, התמיכה בטרור הפלסטיני.  

הרתעת ישראל מפעולה נגד חזבאללה נעשית ע"י רקטות ארוכות טווח. לגבי הפלסטינים יש אותו מודל – יצירת "חמאסטאן". גם כאן פעולותינו השהו את יצירתה, אך לא מנעו אותה, והיא אמורה לכרסם בישות הפלסטינית המוכנה למו"מ לשלום. 

יש כאן ציר שמאיים על העולם הערבי המתון.  

השינוי המהותי שמתחולל הוא שהעולם הערבי לראשונה נמצא בחרדה עמוקה ואמיתית מפני האיום האיראני. הסעודים דיברו לאחרונה בגלוי על אופציה גרעינית סעודית. גם ראשי המשטר במצרים השמיעו אזהרות דומות. אם איראן תיתפס כאיום כה כבד מולם, הם עלולים ללכת לכיוון של גרעון למרות לחצים אמריקאים שכנגד. 

מה על ישראל לעשות? יש הזדמנויות, ויש לנצלן.  

לראשונה יש מכנה משותף עם העולם הערבי. יש לחזק יחסים עם הירדנים, הסעודים והמצרים. יש לחזק קשרים על בסיס תפיסת איום משותפת. 

שנית, לגבי הרש"פ ולבנון זו העת לעשות כל דבר כדי לחזקם, כולל צעדים צבאיים להחליש את חמאס וחזבאללה. יש למנוע התחזקותן וחבירתן לאיראן. 

שלישית, לגבי סוריה,  יש המזלזלים ביכולתה, אך לא נמצא עד היום מענה לכך שסוריה מסוגלת למוטט את ממשלת לבנון, ולכך שהיא תומכת בחמאס ובג'יהאד האסלאמי. לכן צריך לעקור ולבטל את הברית הקיימת בין איראן לסוריה. אין ביניהן מפגש אינטרסים, אלא ברית בשל נסיבות. חייב להימצא מענה צבאי או מדיני בטווח זמן של שנה עד שלוש שנים. יש לשכנע את סוריה שכדאי לה לעבור צד. 

לסכם, מצד אחד יש לרשותנו יתרונות בלתי רגילים. הטרור טופל יחסית בהצלחה, יש מכנה משותף עם העולם הערבי, אנו נהנים מתמיכת ארה"ב, מיחסים אסטרטגיים עם תורכיה ומדינות נוספות במזרח. 

מנגד, יש איום איראני, וזה האיום המרכזי שצריך לעצב את המדיניות שלנו, הן מבחינת בריתות, והן מבחינת אפשרויות צבאיות. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד