כניסה לחברים רשומיםרא"ל (מיל.) שאול מופז, סגן רה"מ ושר התחבורה

אנחנו בזמן של שינויים אסטרטגיים בעולם כולו. זוהי שנת הכרעה – בין מרוץ גרעיני וטרור ובין שלום ויציבות. 

איראן הינה המקור העיקרי של הבעיות במזרח התיכון כיום, זאת משום שהיא מעורבת הן בהתחמשות גרעינית והן בטרור. איראן גרעינית תהווה איום לא רק על ישראל אלא על העולם כולו, שכן היא תגרום למרוץ חימוש גרעיני באזור כולו. גרירת הרגליים של הקהילה הבינלאומית וחולשת הגוש הערבי המתון כלפי איראן מהווה איום על שלום העולם. 

 

בעיית הגרעין : ישנה הסכמה בקרב העולם המערבי שאיראן נמצאת על סף השגת הטכנולוגיה. החלטת מועצת הביטחון מספר 1737, ובעיקר הכללתו של סעיף 7 מאמנת האו"ם (סעיף המתיר להפעיל סנקציות נגד מדינה) בהחלטה זו, מהווה הישג. אך זהו בסיס ראשוני בלבד. על הקהילה הבין-לאומית לצאת במכלול של צעדים: בתחום הכלכלי (כולל בתחום תעשיית הנפט האיראנית), בתחום המשפטי ובתחומים נוספים. האמצעים לכך נמצאים ברשותה. 

 

בעיית הטרור: איראן מהווה כיום נקודה ארכימדית במזרח התיכון. היא שולחת גרורות  ומייצרת קוורטט של "ציר רשע" הכולל את איראן, סוריה, חזבאללה וחמאס. היא יצואנית הטרור מס' אחד בעולם. 

בזירת פלסטין, מחזקת איראן במעשיה את מעמדם של החמאס והג'האד האיסלאמי, בכך שהיא מעבירה להם כספים והדרכה. מטרת איראן בנוגע לשטחים היא להעביר לשם את מודל החזבאללה. איראן מונעת מהפלסטינים סיכוי לשלום ושגשוג ואנו קוראים להם להיתנק ממנה. 

בזירת לבנון איראן תומכת במאמצי חזבאללה כנגד סניורה והמתונים, ובתוך כך הולכת ומעצימה את אחיזתה בלבנון. אנשי המודיעין הישראלים שהצליחו לבנות את תמונת המודיעין בזירה במשך השנים האחרונות מדווחים כי נשק רב זורם כיום ללבנון. החלטת האו"מ 1701 אינה מיושמת כלשונה: החטופים לא הוחזרו ואין מנגנון יעיל להפסקת חימוש החזבאללה.  

 

מול איראן קיים גוש של מדינות ערב מתונות. הן פועלות לחיזוק סניורה, אך עדיין מותירות ואקום רב ומסוכן. עליהן לפעול במהירות לשינוי המצב. ישנם גם אירגונים פנים איראנים שמתנגדים לאחמדינג'אד. רואים זאת בתקשורת האיראנית וכן בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות ולמועצת המהפכה. 

 

אחמדינג'אד מאמין שהוא נשלח להביא את האמאם הנעלם. הוא אינו מטורף, אך הוא אדוק ונתמך על ידי המנהיגים הרוחניים. הוא נבחר על בסיס מצע של שנאה וטיפול בעוני. הכחשת השואה משרתת בנוסף לאידאולוגיה גם את הפופולריות של איראן בזירת חוץ (בקרב מדינות "ציר הרשע") ובזירת פנים. בשל כל אלה, היום בו הם ישיגו את הנשק יהיה היום בו ישתמשו בו.  

 

לסיכום ניתן לומר כי העולם אינו יכול להיות אדיש. אין לנו ולעולם פריווילגיה להגיד "לא ידענו". יש צורך במעשים. פוטנציאל המענה קיים. העולם החופשי חייב להתאחד ולעצור את האיום. 

 

לגבי התפטרותו של הרמטכ"ל, דן חלוץ יש לומר כי פעל באחריות. צה"ל הינו הצבא החזק המזרח התיכון ואין טובים מחיילי צה"ל. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד