כניסה לחברים רשומיםהשגריר ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

ביום חמישי שעבר הופיע מנהל המודיעין של ארה"ב בפני הוועדה לשירותים מזוינים של הסנאט, ומסר את הערכת המצב הלאומית של שירותי המודיעין ביחס לאזור המזרח-התיכון. אנו תרגמנו את הפסקה החשובה והרלוונטית ביותר למושב הנוכחי: 

"איראן ושכנותיה רואות תזוזה אסטרטגית במזרח-התיכון. השפעתה של איראן עולה מעבר לאיום תוכנית הגרעין. נפילת הטאליבן וסדאם חוסיין, הגברת ההכנסות מנפט, ניצחון החמאס בבחירות ותחושת הניצחון של חזבאללה במלחמה נגד ישראל, כל אלה הגבירו את צילה של איראן באזור". המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה החל לחוש את התזוזה האסטרטגית הזו כבר בתחילת 2006. הקמנו צוות שיבחן את הנושא בעקבות הבחירות ברשות הפלסטינית, בהן החמאס ניצח.  

להערכתנו, אנו עדים לשינוי ונקודת מפנה היסטורית, שינוי בפרדיגמה של המזרח-התיכון. לפיכך, הנקודה המרכזית היא שאנו חייבים להעריך מחדש את המדיניות שלנו בפרט, ואת המדיניות של מדינות המערב באזורינו בכלל. בתקופת המאה ה- 19 בריטניה ביססה את מדיניותה כלפי המזרח התיכון, במשך יותר מ- 80 שנה, על עיקרון של שמירה על שלמות האימפריה העות'מאנית. אך ברגע שהאימפריה הזו נפלה, נוצרה מציאות חדשה, שונה לגמרי מקודמתה. מה שאנו צריכים להבין מתהליך היסטורי זה הוא שמתרחש שינוי יסודי, וכי אנו חייבים להבין מהן השלכות השינוי לגבינו. 

ביסוד הפרדיגמה הישנה עמדה הנחת המערב שהמקור לאי-היציבות במזרח התיכון הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני והישראלי-ערבי. ההנחה השנייה הייתה שאם אפשר לפתור את הסכסוך ישראלי-פלסטיני והישראלי-ערבי בכלל, ניתן לפתור הרבה בעיות באזורינו, כך שצריך להשקיע הרבה מאמצים במציאת פיתרון לסכסוך. שלישית, אם יושקע מעט מאמץ, אפשר לסגור עסקה יציבה בטווח זמן ריאלי. לכן ממשלות אמריקאיות קודמות, וגם משלות ישראל, היו מאוד פעילות בנושא בכדי להגיע ליציבות הנכספת. 

אך היום אנו בעידן חדש, ובו מקור היציבות אינו הסכסוך הישראלי-ערבי, ונשאלת השאלה מה עושים. אם אנו מגיעים להבנות עם הפלסטינים, אך קיימת מעצמה חדשה באזור בשם איראן, לא ברור  

במה תרמנו. עולה גם השאלה האם הסכסוך שלנו עם הפלסטינים הוא חלק מסכסוך הרבה יותר רחב בין המערב לבין הג'יהאד הגלובאלי. אולי טווח הזמן שבו ניתן להשיג פתרון הוא פונקציה של הסכסוך הרחב בין המערב לבין הג'יהאד הגלובאלי, בין אם סוני ובין אם שיעי.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד