כניסה לחברים רשומיםעו"ד אהרון אברמוביץ', מנכ"ל, משרד החוץ

לשדרוג אסטרטגי אין הגדרה אחת. הגישה המצומצמת היא הביטחונית ולפיה הכוונה היא ליכולת ביטחונית והפגנת חוסן מול יריב. כיום עוצמה לא נמדדת  רק לפי עוצמה ביטחונית. היום ניתן לדבר על שדרוג אסטרטגי בארבעה תחומים נוספים :  

1. שדרוג אסטרטגי ביטחוני- הדגש בשדרוג זה הוא על היתרון איכותי של ישראל. זהו מרכיב מרכזי ביחסים עם ארה"ב. המסר בשדרוג כזה הוא שאי אפשר יהיה לנצח את ישראל בשל  אותו יתרון. 

2. שדרוג אסטרטגי כלכלי – דוגמה לשדרוג ממין זה הוא הסכם האסוציאציה עם האיחוד האירופאי שהעניק לישראל חוסן כלכלי בתקופת החרם הערבי.  

3. שדרוג אסטרטגי מדיני – שדרוג כזה יוצר הרתעה מול הניסיונות לקדם יוזמות או רעיונות השוללים את קיומה של מדינת ישראל. דוגמה לכך היא מכתב הנשיא בוש. שדרוג זה מנסה לקבע את התודעה של "שתי מדינות לשני עמים". אם נצליח לשכנע מדינות רבות לרעיון זה, נשיג שדרוג אסטרטגי מדיני, משום שלא יהיה ניתן לחתור נגד ישראל באמצעים מדיניים. 

4. שדרוג יחסים בין מדינות – שדרוג זה פועל באמצעות שדרוג מעמדה של ישראל בקרב מדינות עולם על ידי השתלבות של ישראל בקבוצות וארגונים בינלאומיים. מטרתו למנוע דה- לגיטימציה של ישראל. 

 

כל סעיף יכול לעמוד בפני עצמו.  

מפת האינטרסים במזה"ת משתנה לנגד עינינו. המאבק בין הציר הרדיקלי לבין הציר המתון, מתנהל בשלוש מערכות עיקריות : כנגד ישראל כנגד סניורה וכנגד אבו מאזן. יש לבחון שדרוג אסטרטגי תוך ראית המפה הכללית ותוך שדרוג הציר המתון. שדרוג כזה יתרום להשלמה עם קיומה של ישראל. כך לדוגמא הסדרי שלום נחתמו רק כשהייתה הבנה שאין ברירה אחרת. לכן, המסר חייב להיות שהניסיון של דה -לגיטימציה של ישראל  מוביל לתוצאה הפוכה, שכן התמיכה בישראל גדלה לנוכח הניסיון הזה. במקרים כאלה, הקהילה הבין לאומית לא אמורה לשמש כמתווך הוגן, אלא לעמוד איתן לצידה של ישראל ביחד עם המתונים באופן שיוכיח שהזרם הרדיקלי לא יצליח לנצח.  

חשוב לזכור כי נדיר ששדרוג בא בלי מחויבות. יש יתרון בהישענות עצמית. הוא יוצר דימוי של ישראל כמדינה משוחררת ממגבלות, וזה יכול להביא ליתרון ולהרתעת האויב. כאשר פועלים מתוך שדרוג צריכים לקבל גם את המגבלות המצטרפות לכך. לדוגמה יוניפי"ל והחלטת האו"ם 1701. ישראל הסכימה לכך וראתה במעורבות בינלאומית אפשרות להגבלה על חזזבאללה מחד, אך גם כמגבלה על יכולתו של צה"ל להגיב מאידך. הצלחה או כשלון של כוח יוניפי"ל יעידו על יכולתה של מדינת ישראל  לסמוך על מעורבות בין לאומית ועל הסכמים עם צד שלישי באזור. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד