כניסה לחברים רשומיםאלוף (מיל.) דוד עברי נשיא, בואינג ישראל; לשעבר ראש המל"ל

שדרוג אינו בהכרח חיובי, לכן עלינו לבחון כל שדרוג לגופו של עניין. מימוש שדרוג של יחסים צריך להיות מאזן אינטרסים של שני הצדדים. כמובן שאם יש רק יתרונות, השדרוג יהיה קצר, אולם בדרך כלל לכל שדרוג יש חסרונות, כך שהשאלה שצריכה להישאל היא האם נכון לעשות שדרוג?  

 

לפעמים אין טעם לבצע שדרוג פורמאלי מאחר ויש יתרונות גדולים בשיתוף פעולה שאינו מבוסס על שדרוג פורמאלי. כך אנו מקבלים את כל היתרונות בלי החסרונות של העניין הפורמאלי. לדוגמה, בשאלה האם לכרות ברית הגנה עם ארה"ב ניתן לומר כי כיום קיימים כל היתרונות של ברית שכזו בלא ההשלכות שהפורמאליזציה יוצרת. לכן ברור שעמדתי בנושא היא כי אין צורך בברית הגנה בין ישראל וארה"ב בשלב זה. 

 

אם מעוניינים לעשות את השדרוג הפורמאלי הדבר נובע לרוב מהרצון להרוויח את הדימוי של השדרוג ולאו דווקא את התוכן עצמו. במקרה כזה נשאלת השאלה האם החסרונות שמתעוררים הם כאלה ש"אפשר לחיות איתם". מכאן נראה שהמבחן האמיתי נתון בכימות החסרונות של שדרוג. אם ישנן חסרונות שאחד הצדדים אינו מעוניין להשלים איתם, סביר שלא ימומש השדרוג.  

 

נראה שבהתייחסות לארה"ב ואירופה, במובן הכלכלי, התרבות  והטכנולוגי, החסרונות בשדרוג ממש זניחים. לא כך הוא הדבר בנושא הביטחון אזורי והביטחון הלאומי. בתחומים אלה ישנן מגרעות בשדרוג  פורמאלי של היחסים, בשל החששות הגדולים שהם יוצרים אצל מקבלי ההחלטות. כך לדוגמה בנושא הקונפליקט הפלשתיני. בשלב זה  לא קיימת הבשלות ליצירת שדרוגים פורמאליים.  

 

דומה הדבר בהתייחס לביטחון האזורי. ישנם מדינות ששדרוג היחסים עם ישראל עלול לפגוע באינטרסים החשובים להם. לדוגמה, ארה"ב מעוניינת לשרת במעמד של מתווך אזורי, ולכן שדרוג לברית הגנה עם ישראל יפגע במעמדה ככזו. ישנם עוד אלמנטים באזור שחיוניים למדינות שאנו מדברים אליהם וחלק מהמדינות חוששות ששדרוג ישפיע על מצבם בהקשר של האיום האיראני והמלחמה בטרור.  

 

אפשר לומר ששדרוג בתחומי הכלכלה, הטכנולוגיה והתרבות רצוי. סביר גם ששדרוג שכזה ישפיע על התכניות לשדרוג בתחום הביטחוני בטווח הארוך. שדרוג פורמאלי של יחסים בתחום הביטחון האזורי יכולים להיות תוצר לוואי של יחסים באזור, אך דחיפה חזקה מידי תיצור חוסר תיאום. התהליך חייב להיות הדרגתי או כתוצר לוואי לשלב משמעותי בתהליך השלום. הזמן לא בשל לשדרוג פורמאלי עם ארה"ב ואירופה. בשלב זה יש מקום לקידום פורומים, דיאלוגים ומרכזי הבנה שכל אחד מהם יתרום לשיפור ולטובת האזור ולטובת הפרטנרים.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד