כניסה לחברים רשומיםהשגריר אבי פרימור, המרכז ללימודי אירופה, המרכז הבינתחומי

הייתי יכול לומר שהכול כבר נאמר – אבל לא הכול נאמר על ידי כולם. לא ארצה לחזור על דברים שנאמרו – עקרונות מדיניות החוץ הגרמנית ושל האיחוד האירופי – שכן אני חושב שמי שקרא את נאום הקאנצלרית אנגלה מרקל בפני הפרלמנט האירופי קיבל הסבר מפורט לגבי המדיניות של הנשיאות הגרמנית – לא רק מדיניות החוץ, אלא כלל המדיניות. מדיניות החוץ האירופאית מתמקדת ב-3 מוקדים: קוסובו, המזה"ת ואיראן. 

הבעיה שאנחנו מזהים אינה האם מדיניות החוץ של האיחוד נכונה. קשה מאד להתווכח כיום לגבי מה ראוי לעשות, במיוחד באזור המזה"ת. מאד קשה לקבוע מה נכון ומה לא. השאלה היא לא מה יש לעשות, שכן כיום יש מעט מאד מחלוקות לגבי זה והפתרונות המוסכמים שונים מעט מאד אחד מהשני – אלא השאלה היא לגבי מי הגורם שיכול לעזור לנו לעשות זאת. האיחוד האירופי יתקשה מאד למלא תפקיד זה, ותרומתו להליכים במזה"ת מוטל בספק. רוב היוזמה נמצאת ונתונה בידי האמריקאים.  

מדוע האירופאים עם כל העוצמה האדירה שלהם לא יכולים להוביל מהלך זה? אם נעיין בנאום הנשיאות הגרמנית משבוע שעבר, על אף כל החשיבות שהיא שמה על נושאי מדיניות החוץ, שהם נושאים חשובים לאירופאים, היא שמה את הדגש על בעיות האיחוד הפנימיות, על הארגון הפנימי שלו ועל החוקה שלו. החוקה האירופאית היא לא רק שאלה של מסמך המעניין משפטנים ועורכי דין, אלא סוגיה המעניינת את כלל הציבור באירופה. זו אינה חוקה במובן המקובל של חוקת מדינת לאום – זוהי למעשה קודיפיקציה של אמנות שונות שנחתמו על ידי חברות האיחוד האירופי עם תוספת כמה נקודות שהן הכרחיות כדי לייעל את עבודת האיחוד.  

יש להזכיר כי האיחוד הוקם על ידי 6 מדינות ועבור 6 מדינות, במסגרת שמסוגלת להכיל מספר זה. כיום, עם 27 מדינות, האיחוד לא יכול לתפקד במתכונתו הקודמת. החוקה, או בעצם "האמנה" הזו באה לייעל את פעולת האיחוד. עניין זה הובא לתשומת לב הקהל האירופי והוא דחה אותה. מדוע? הקהל האירופי נבהל ממה שקורה באיחוד ונבהל מהתרחבות האיחוד ב-10 מדינות נוספות ב-2004, והוא חרד לאור הצל המרחף של מדינות נוספות המבקשות להצטרף לאיחוד. אם לא תמצא דרך להעביר את התיקונים של התייעלות עבודת האיחוד – לגבי מדיניות חוץ בכלל כולל המזה"ת, לאיחוד לא תהיה השפעה גדולה כפי שהוא, ולאט לאט כולם מבינים את זה באירופה. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד