כניסה לחברים רשומיםגבי רביד, לשעבר מנכ"ל פסגות-אופק בית השקעות

החוסן הפיננסי של ישראל הושג משני מקורות. העולם וישראל.  

העולם: הגלובליזציה המואצת בעולם היא הדבר החשוב ביותר שקרה. בישראל יש כשרונות רבים, וכאן לא הגודל קובע. חדירת ההי-טק והטכנולוגיה לכל התחומים מייצרת הזדמנות בלתי רגילה שיש לנצלה. גם בישראל אנו רואים שהייצור עובר לסין, השרותים עוברים להודו, ואילו ישראל מקום שלישי בעולם בטכנולוגיה. הביקוש לטכנולוגיה בעולם הוא רק בתחילתו. הודו וסין בפערים גדולים מאוד בתחום זה, והדבר יאפשר לחברות ישראליות לייצר את הדור הבא עבורן. סקטור הטכנולוגיה בארה"ב עולה, וכך גם בישראל ביחס של 1:1 מול ארה"ב.  

הנזילות בעולם חסרת תקדים. ב-4 השנים האחרונות ישנו גידול שנתי של 18% כל שנה. יש הרבה כסף שמחפש שווקים חדשים. ישראל נהנתה מכך רבות. יש תחושה שכסף שבא מחו"ל יברח. כרגע אנו רואים תמהיל של יותר השקעות אסטרטגיות, ולכן החשש שיברחו מישראל קטן, כיוון שמדובר בהשקעות לטווח ארוך.  

החלשות הדולר גם היא תרמה לישראל ואיפשרה לנגיד להוריד ריבית מהר יותר. 

 

ישראל: ישראל נוקטת במדיניות פיסקלית שאיפשרה להוריד את החוב. מהירות הירידה מאוד משמעותית, אם כי יש עוד דרך לעבור. הזרים וחברות הדרוג מביטים על כך. גם החשבון השוטף שלנו השתפר באופן רציני. התווספה לכך מדיניות מוניטרית אמינה, שיחד עם הפיסקלית הביאה למצב חסר תקדים. למשל, הפער באג"ח ישראליות הוא רק 0.8%. 

ירידת הריבית יצרה שינויים דרמטיים באופן ההשקעה.  

המניות גדלו ב-50%. בעלי עניין עדיין מהווים 50%, כך שהציבור עדיין אינו נמצא מספיק בשוק ההון. 

הפנסיה בארה"ב מרכזת יותר מ-200 מליארד $ ושם המרכיב המנייתי הוא מעל 60%. בישראל רק כ-5% מושקע במניות. מליארד וחצי ₪ לחודש יוצא כל חודש עד 2010, ומחפש אלטרנטיבות בשוק ההון. יש לכך משמעות רבה לשוק ההון הישראלי. 

בנוסף, נעשו רפורמות מרחיקות לכת, שיחד עם תנאי המאקרו איפשרו שינויים בשוק. ראשית, הפנסיות. זו הרפורמה המשמעותית ביותר. ביטול המס על השקעה בחו"ל עודד ישראלים להכנס למסלול זה, ועודד משקיעים זרים להכנס לכאן. הרפורמות בשוקי ההון הכניסו משקיעים זרים לפעילות זו. השינוי במבנה שוק ההון גם הוא תרם. 

הנתונים מצביעים על תחרות מאוד גבוהה, וזה חשוב. 

צריך להמשיך ברפורמה ולעודד מפיצים. יש להפעיל מערכת אלטרנטיבית כמו רכישה באינטרנט, הרחבת תשתית למכשירים פיננסיים מתקדמים, והמשך פתיחת השוק למשקיעים זרים, אם כי יש להיזהר מפגיעה בשוק המקומי.  

לסיום, ברצוני להדגיש שהחוסן הפיננסי שלנו עמד לצידנו. יש להמשיך ולחזקו, כך שהיתרון יעמוד לנו גם בתחומים אחרים. יש להשתלב בכלכלה העולמית, ולקבל סטנדרטים בינ"ל ולשמור על היציבות המאקרו כלכלית. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד