כניסה לחברים רשומיםד"ר שמשון שושני, מנכ"ל, תגלית

פרופ' יחזקאל דרור מציין כי הקמתה והתפתחותה של ישראל הוא הישג אדיר, אך עתידה כמדינה יהודית וציונית וכגרעין העם היהודי אינו מובטח. דרור משרטט בצורה ברורה וחדה מצב אופטימי של שגשוג ופריחה של העם היהודי, וכנגד הוא משרטט חלום בלהות של שגיאה אפשרית. לדעתו, אין מדינה דמוקרטית אחרת בעולם העומדת בפני אפשרויות עתידיות שכה נוגדות זו את זו, לגבי עצם קיום המדינה. דרור מציע כיצד להבטיח את המשך קיומו ושגשוגו של העם היהודי לטווח הארוך. 

בחלום הבלהות, אין גידול במספר היהודים בעולם, התפוצות בישראל הולכות ומתרחקות זו מזו, העם מחולק בין קהילות שונות המסוכסכות זו עם זו, ומתקשות לשתף-פעולה. תהליכי ההתבוללות גוברים, וילדים רבים בוחרים לחיות שלא כיהודים. ישראל כמדינה יהודית נמצאת בשקיעה. מיעוט מקבל חינוך יהודי של ממש, גופי העם היהודי מדלדלים ומשוסעים, וחסרה מנהיגות יהודית רוחנית, דתית, ערכית ורוחנית. 

מה ניתן לעשות אל מול חלום בלהות זה? יש כבר ניצנים ראשונים שמסכנים את מעמדו העולמי ועוצמת העם היהודי. כיצד ניתן להשיג גידול במספר היהודים בעולם? כיצד להפוך את ישראל למדינת גרעין של העם היהודי, להביא לתפוצות פורחות, מניעת התבוללות, קהילות יהודיות פורחות כלכלית ותרבותית, תחושה חזקה של זהות עצמית יהודית, ופעילות בחיי הציבור היהודי. איך לגרום ליהודים להזדהות עם מדינת ישראל וקהילות היהודים? 

הכל תלוי בנו. גורלנו מונח בתוצאת מעשינו בישראל ובתפוצות. אני מאמין במודל של פרוייקט תגלית, שמוכיח שעם השקעה יחסית קטנה ניתן לקצור תוצאות כמותיות ואיכותיות מרשימות. פרויקט זה הביא למעלה מ-100 אלף צעירים יהודים מהתפוצות כדי לחזק את זהותם היהודית ואת הקשר שלהם למדינת ישראל. אלפי חיילי צה"ל משתתפים בפרויקט זה, ועוברים חוויות דומות עם הצעירים היהודים בחו"ל הבאים לארץ.  

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד