כניסה לחברים רשומיםבנימין בן-אליעזר, שר התשתיות הלאומיות

בפתח דברי אי אפשר שלא להתייחס בקצרה לסוגיה שעלתה כאן בדיונים השונים – התוכנית הגרעינית האיראנית. לדעתי אסור לישראל לעמוד בראש המאבק כנגד תוכנית הגרעין האיראנית. תוכנית זאת מאיימת על כל העולם, ולא רק עלינו. העולם הערבי המתון מודאג עוד יותר מאיתנו. חשוב שהמאבק יהיה מאבק של כלל העולם. אנו כמדינה מחויבים לעקוב ולהיערך, אך אסור לנו לעמוד בחזית. נובע מכך בין השאר שצריך להפסיק להפחיד את הציבור בהתעסקות חוזרת ונשנית בעניין. 

 

ובאשר לנושא עליו התבקשתי לדבר: אין צורך להכביר במילים בחשיבות ובתלות של מדינת ישראל במקורות אנרגיה. שוו בנפשכם תסריט עתידי שבו לא מתפתחים מקורות אנרגיה חדשים, ואכן לפי התחזיות הפסימיות ביותר בעוד 40 שנה יגמרו עתודות הנפט בעולם. כמובן מדובר בתרחיש קיצוני ביותר, אך גם תרחישים פחות קיצוניים אינם מעודדים כלל ועיקר. די שנחשוב על מצב שבו חלה עליה דרסטית במחירי הדלק והחשמל עד כדי כך שנפגעת יכולות התפקוד של המשק. בשנים האחרונות יותר ויותר מדינות מערביות מכירות בחשיבות שביצירת רמת ביטחון נאותה לאספקת האנרגיה לתחומן. הדבר נכון על אחת כמה וכמה לגבי ישראל לאור מיקומה הגיאו-פוליטי והעובדה שחלקן הארי של מקורות האנרגיה בעולם ממדינות ערב. ישראל צריכה להיערך למצב כזה. 

 

משרד האנרגיה פועל במספר מישורים על מנת למזער את הנזק במקרה שהתרחישים שציינתי יתרחשו. מזה כשנתיים אנו מקיימים מגעים עם ממשלת תורכיה במטרה להקים מסדרון תשתיות מחוף ג'יאן אל ישראל. לתורכיה יש חשיבות אסטרטגית ממעלה ראשונה הן במישור המדיני והן במישור האנרגטי. בשל מיקומה יש לה גישה קלה למקורות אנרגיה ומים. לפני כחצי שנה נחנך צינור ה-BTC פרוייקט עצום להולכת נפט על ידי צינור באורך 1700 ק"מ מארזיביג'אן דרך ג'ורג'יה ועד לתורכיה. משם באמצעות מיכליות משווק הנפט אל העולם – בעיקר אל ארה"ב. מסדרון תשתיות שציינתי מתוכנן להיות המשך לפרוייקט הזה, אולם מעבר לכך יכלול צינורות להולכת גז טבעי נפט מים ואולי גם חשמל מתורכיה לישראל. בפגישותיי עם שר האנרגיה התורכי ד"ר חמי גולרף חתמנו על מזכר הבנות שמתווה את דרך הפעולה של הממשלות לקידום הפרויקט. כצעד ראשון יבוצע סקר באשר ליכולת הטכנית וכלכלית לבצע פרויקט זה. במקביל סיכמתי עם נציבות האיחוד האירופאי על תמיכתו בפרויקט, וכתוצאה אנו יכולים לפעול מול הבנק האירופאי להשקעות לקבלת סיוע פיננסי להקמת הפרויקט. הקמתו של פרויקט זה זוכה לגינויים מצד איראן, אך תורכיה נחושה לבצע אותו. הצלחתו של הפרויקט צריכה להבטיח אספקה סדירה של אנרגיה לישראל, וגם של מים אם יהיה צורך. אולם מעבר לכך חיבור קו התשתיות לקו צינור קצא"א, יכול לפתוח פתח ליצוא נפט דרך מפרץ אילת למזרח הרחוק – סין יפן והודו, ויש כבר התעניינות מצידן. 

 

באשר לגז הטבעי – ישראל נמצאת בעיצומה של מהפכה שעיקרה שילוב הגז הטבעי במשק החשמל ובתעשייה כתחליף לדלקים יקרים ומזהמים. ב- 1999 התגלה מצבור גז טבעי ראשון מול חופי אשקלון, גז זה משמש כיום את תחנות אשכול ורידינג של חברת החשמל. בנוסף  במאי 2005 חתמתי על מזכר הבנות מול ממשלת מצרים ליבוא גז טבעי ב-20 שנה הבאות. בהמשך לכך, חתמה חברת החשמל על הסכם עם חברת EMG המצרית להספקת גז טבעי בצינור מאל-עריש לאשקלון. חשוב להדגיש את חשיבותו הגדולה של הפרויקט הכלכלי הזה לביסוס השלום בין שתי המדינות. בימים אלה אנו מקיימים מגעים עם חברת בריטיש גז, שמחזיקה בשדה גז טבעי מול חופי עזה. בנוסף קיימתי מגעים עם נשיא אזירוביג'אן בנוגע לאפשרות ליבוא גז טבעי ממאגריה העצומים של מדינתו דרך תורכיה. בכל אלה אין די. בהתאם לתחזיות של משרד התשתיות לגידול בביקוש לגז טבעי במקש, מוצדק כבר עכשיו לחפש מקורות נוספים. בהתאם לכך אנו פותחים מחדש את הים התיכון לחיפוש גז טבעי, וכבר עכשיו יש מספר מאגרים פוטנציאלים לקידוח. מעבר לכך אנו מקיימים מגעים עם חברת הגז הרוסית ליבוא של גז טבעי. לסיום אציין שהמשרד מבצע בדיקות לקראת פרסום מכרז להקמת מתקן לניזול גז טבעי שיאפשר יבוא גז במצב צבירה נוזלי באוניות מכל נקודה על פני הגלובוס. 

 

באשר לפיתוח אנרגיות מתחדשות - ישראל נחשבת כאחת המובילות בעולם, בעיקר בתחום הסולארי. לצורך עידוד השימוש באנרגיות מתחדשות אני מתכנן לפרסם תקנות אשר יעניקו פרמיה ליצרנים. בנוסף מתוכננת לקום בנגב, תחנת כוח סולארי בהספק ראשוני של 100 מגה-וואט ועם יכולת להגיע בעתיד עד ייצור של 500 מגה-וואט. היום יצור חשמל בטכנולוגיות כאלה אינו מהווה תחליף ליצור בעזרת דלקים מתכלים, אולם אני אופטימי באשר לאפשרות בעתיד. 

 

לסיום אבקש להעלות לסדר היום את נושא ייצור החשמל באמצעים לא קונוונציונליים. בהתחשב בנסיבות המיוחדות של ישראל אין די להסתמך רק על שיטות קונוונציונאליות ויש לפתח גם אמצעים לייצור אנרגיה לא קונבנציונליות.

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד