כניסה לחברים רשומיםעמיר מקוב, יו"ר, המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה

בדברי אציג תמונה כללית של משק אנרגיה העולמי. אני רוצה להתחיל בהצהרה: משק האנרגיה העולמי בתהליך של שינוי שיבוא לידי ביטוי בשינוי במקורות ובטכנולוגיות. המניעים לשינוי הם : 

- התדלדלות הנפט. במחצית המאה השנייה ישמש הנפט יותר כחומר גלם ליצור מוצרים ופחות לשרפה לצורך הפקת אנרגיה. קיים תהליך של התייקרות. אם בעבר היינו רגילים למחירים של 50 דולר לחבית, לפני כמה חודשים ראינו אף מחירים של 70 דולר לחבית.  

- השימוש בנפט גורם לתלות מוגברת במזרח התיכון. זוהי תלות לא רצויה בשל אי היציבות של האזור.  

- הגורם האקולוגי. גורם זה משפיע יותר ויותר על המשק העולמי. כיום נתפס הנפט כמקור העיקרי לזיהום בשל גזי הפליטה ושרפת דלקים. 

 כיום מהווה הנפט 38% מצריכת האנרגיה העולמית, הפחם 24%, הגז 24%, אנרגיה הידרואלקטרית 3.5% ואנרגיה גרעינית וכל השאר באחוזים זניחים. אנו עדים לגידול בצריכת הנפט. גידול זה נובע מגידול אוכלוסיית העולם, מהגידול בכלכלה אבל בעיקר בשל התחבורה. התחבורה כיום תלויה לחלוטין באספקת נפט. כל מכונית שעולה על הכביש מגדילה את צריכת הנפט בעולם. 

 עתודות הנפט הן גורם חשוב מאד. 63% מעתודות הנפט נמצאות במזרח התיכון. זוהי תלות מוחלטת. כמות הרזרבות הקיימות הידועות יספיקו לעוד 45 שנה בערך, בקצב הצריכה הנוכחי. הכוונה בתחזית הזאת אינה שיגמר כל הנפט, אך בהחלט יהיה הרבה פחות. 

 בשל כל זה, לקראת סוף המאה תהיה פחות תלות במזרח התיכון בכל הקשור לנפט. מקורות אנרגיה אחרים כמו גז ופחם ממילא אינם תלויים במזרח התיכון.  

 

בנוסף, קיימים איומים בדמות איומים אקולוגיים הנובעים מהצטברות של דו תחמוצת פחמן שגורמת להתחממות כדור הארץ.  בנושא זה קיימת עליה במודעות דעת הקהל שתהיה לה השפעה גדול מאד על משק האנרגיה העולמי. 

 המגמה החשובה ביותר שצריך לנקוט בה היא לפעול להקטנת התלות בנפט. בטווח הקצר אפשר להקטין את שימוש בנפט לתחבורה על ידי  מעבר לדלקים חדשים ודלקים ביולוגיים (Biofuels). כל אלה אינם מחייבים שינויים טכנולוגים במנועים. במקביל קיים הגז הטבעי שאנו רואים את תחילת השימוש בו במכוניות היברידות - בעלות שילוב של מנוע שרפה פנימית ומנוע חשמלי. אבל לטווח הארוך אנו צריכים טכנולוגיות חדשות. 

 הנפט משמש  בתעשייה ובייצור חשמל. במקרה זה הפתרון הוא מעבר לגז טבעי ואנרגיות מתחדשות. מבחינת נקודת המבט הישראלית. בישראל 60% ממשק האנרגיה מקורו בנפט. לישראל אין מקורות נפט בשטחה ואין יחסים דיפלומטיים עם ספקיות הנפט הגדולות. יש לה אמנם גז אבל זוהי כמות מוגבלת שתספיק רק לכמה שנים. לכן עליה לקטין את התלות בנפט. זה יתאפשר על ידי מעבר לשימוש בגז ועל די אבטחת אספקתו השוטפת לאורך זמן.  

 במקביל עלינו לעודד חיסכון באנרגיה וקידום המחקר והפיתוח ליצירת מקורות אנרגיה חילופיים כמו אנרגיה סולארית. כיום אנו מפגרים בתחומים אלה ויש צורך במשאבים רבים כדי לקדם תחום זה.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד