כניסה לחברים רשומיםרס"ן יפעת גרינוולד, ממד"ה, צה"ל

הנושא שלי היום הוא המחקר שנערך במרכז לחקר התנהגות על פרויקט תגלית בנושא המפגש בין צעירי ישראל לצעירי חו"ל. מרכז מדעי ההתנהגות התבקש להעריך את ההשפעות הקימות על החיילי צה"ל מתוך הנחת היסוד שהצעירים מחו"ל יוצאים נשכרים. עשינו מחקר כמותי ואיכותני שמיפה את מוקדי ההשפעה של הפרויקט. 

 פנינו לחיילים ושאלנו אודות ההשפעה מהמפגשים. המחקר הכמותי זיהה לנו את עוצמת ההשפעות שזיהנו באיכותני. 

 בקבוצות מיקוד נכחו חיילים המייצגים את החתך הכללי של צה"ל לכן זה תוצאות המחקר הן אמינות. לאור ההרצאה הקודמת המחוספסת על מהו ישראלי ומה לא, אני אחדד קצת יותר את נושא ההזדהות. נושא ברור הוא הגברת ההזדהות בין התחושה של הקהילה היהודית בישראל מול הקהילות היהודיות בגולה. חשוב לומר שלמדוד תחושת זהות יהודית זה מאוד מסובך ומה שיש לנו זה את תחושות החיילים.כ- 80% ציינו כי במידה בינונית וחזקה הם הרגישו התקרבות לזהות היהודית. תהליך קירוב הלבבות יצר קשרים לאורך זמן ללא תכנון או התערבות מראש של התוכנית. 

מבחינת השייכות הלאומית הם אומרים שכנראה הם היו עושים במילא את התפקיד הצבאי שעשו אבל זה כן גרם להם לחשוב  על תחושת השליחות שבשירות בצה"ל. בדיווח הסובייקטיבי על הישארות בארץ דיווחו 66% על הרצון להישאר בארץ. 

המון הדגישו את המורך של תוכנית הסברה לישראל והצבא ע"י "העשייה שבקטן". 

 מסתבר שהצבא בחו"ל נתפס בצורה שונה והקבוצות של תגלית שוברות מסוכות ומיתוסים ונותן נקודת  מבט אחרת על הצבא. הנוער בחו"ל רואה שצה"ל זה לא רק תעסוקה במחסומים אלא יש גם תרומה לקהילה. 

90% מדווחים שהפרויקט נותן מענה להסברה. 

כאשר נתנו פוקוס על המפקדים מתוך דברם המוטיבציה להשתתף בפרויקט היא פנימית ותופעה שהתפשטה מפה לאוזן .תא"ל יאיר כהן ידווח על כך בהמשך. 

הזכויות ששומרים המפקדים לעצמם זה להקנות ערכים תרבותיים לחיילים בהדרכתם לקראת יציאה לתוכנית וככלי לתגמול החיילים הטובים שבינם. 

אם הנחת היסוד הייתה שזה תורם לצעירים מחו"ל אנו רואים שזה בהחלט תורם גם לחיילים. 

הגברת הזהות היהודית, מנוף הסברתי וקירוב לבבות הצעירים הוא לא דבר של מה בכך. 

מרוח דבריהם של החיילים שהשתתפו במחקר גילינו שרבים נכנסו לפרויקט ממקום של שליחות ואהבה.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד