כניסה לחברים רשומיםיצחק הרצוג, שר התיירות

המושב הזה עוסק בסוגיית החוסן הלאומי בהיבט של שלטון החוק. אין חוסן לאומי ואין מדינה בלי כיבוד החוק ובלי מתן עליונות לשלטון החוק. לכן אי אפשר לנתק את המושב הזה, במיוחד היום, מפרשת הנשיא המואשם על ידי היועץ המשפטי לממשלה והולך בעוד שעתיים להופיע בפני האומה. מוסד הנשיאות חשוב לי. ליוויתי את הבית הזה כבנו של הנשיא חיים הרצוג ז"ל וכאיש ציבור. 

בניגוד לרוח הסערה המבקשת לטרוף מוסדות ממלכתיים ואף להביא לביטול מוסד הנשיאות, אני סבור שבמבנה הדמוקרטי והחברתי  בישראל - על הפסיפסיות והשסעים שבה - המוסד חשוב מאין כמוהו ומחלחל עמוק, לרבדים הרחבים והעמוקים בעם. למרות שהוא סמלי, האזרח רוצה להביט למעלה, למוסד שהוא מעבר לענייני היום יום ולמצוא מזור מחד וגאווה מאידך. 

המצב אליו נקלע הנשיא, עם כל התקווה שתוכח חפותו, אינו מאפשר מצב אחר חוץ מהתפטרות הנשיא ללא דיחוי, למען מעמד ישראל בעולם ואמון הציבור בישראל. אני מקווה שנשכיל לבחור איש שיחזיר את הכבוד למוסד הנשיאות. 

אני מייצג את הזרוע המבצעת ויש מתח תמידי בינה לבין גורמי הבקרה והביקורת. אני רוצה להראות שיש דברים שרואים משם ולא רואים מכאן. אני מעריך ומכבד את המבקר ואת הביקורת שלו כמו גם את המאבק לטוהר המידות והמלחמה בשחיתות, ויש בישראל מאבק שכזה. אבל יש לזכור כי אלה עלולים לגרום לשיתוק. בזרוע המבצעת יש תחושה של אות קין המוטבעת על איש הציבור. יש לנו שרים שפועלים למען הציבור, עובדי ציבור טובים ואנשי מקצוע טובים. צריך לתת להם לעבוד ולתפקד. יש תחושת שיתוק במסדרונות, יש פחד מקבלת החלטות והבעת דעה שונה ולא שגרתית, ויש לזה מחיר. נוצר מצב בו יש אחריות בלי סמכות. זוהי ממש מיטת סדום. כל פרויקט שאתה לא עושה, אתה מגלה שאתה מתעכב המון זמן בגלל תהליכים. אין לך את הסמכות להוציא את הדברים לפועל ואין לך כלים גם אם אתה אחראי על העניין. אתה סופג ביקורת בלי יכולת לתת מענה אמיתי לשאלה מדוע דברים מתבצעים כך ולא אחרת. 

ימים אלה הינם ימים מעצבים וחשובים לחוסן הלאומי. חיזוק הנורמות חיוני, כמו גם שקיפות וניקיון כפיים. זהו אינו רק צורך בסיסי לתפקוד המדינה אלא קודם כל צורך בתרבות התנהגות, בתרבות שלטון. צריך להבין את מגבלות הכוח, לדעת לקבל ביקורת ולדעת לתפקד עם פרסונות שאתה לא תמיד אוהב. 

למרות כל הקשיים שמניתי, הכרוכים בהוצאת דברים מן הכוח אל הפועל, אני עדיין אומר כאן שאני מעדיף את ההקפדה היתרה על הנורמות ואת הביקורת. חוסן לאומי אמיתי הוא קודם כל שלטון נקי משחיתות ומריקבון. אני מוכן, כמו רבים מחברי בשלטון, לשלם את המחיר של פחות קלות וגמישות בביצוע ויותר תקינות שלטונית ראויה. 

הייתי מציע לכל מי שעוסק בנושא הזה, לאזן את המטוטלת לשביל הזהב ולהבין את הצד המבצע. כל אלו יקדמו את חוסננו הלאומי.

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד