כניסה לחברים רשומיםמדיניות לאומית לקידום המצוינות בחינוך
משה ארד – כשגריר ישראל לוושינגטון לשעבר אני רוצה להבהיר שכולנו ערים למאמציה של  ארה"ב בתחומים רבים. אחד מהתחומים הללו הוא שיתוף הפעולה והתמיכה בין ישראל, ארה"ב ומדינות נוספות באזור בפרוייקט המצוינות. אשמח  לשמוע את תגובתה של שרת החינוך האמריקנית. 

 

אבי הראל – דרך מעניינת שנמצאה בארה"ב ובארץ היא פלטפורמת החלל שמושכת את הנוער ופותחת עבורו חלון למצוינות ומדע. באמצעות  פלטפורמה זו הצליחו לחדור למגזרים שונים בחברה. נאס"א ידועה בהשקעתה בתחומים אלה, ודן גודין, שהיה ראש נאס"א, הפך לימים לראש הוועדה למצוינות. בקשתי משרת החינוך היא להתחייב להמשיך ולעודד לכיוןן זה. 

 

אהרון ידלין – לצורך הדיון בנושא החשוב הזה יש להבדיל בין קידום תלמידים מוכשרים לשיא המצוינות האפשרית לבין איך הופכים את מערכת החינוך למערכת מצוינות בכל ההיבטים שלה : מורים, מנהלים ואמצעי לימוד. אלו הן שתי שאלות שונות.  

דבר נוסף – הילד בגיל הרך הוא גאון. הוא יכול ללמוד שפות בקלות. יש לו את היכולת ללמוד גם בלי לשבת על כסא מול הלוח. בגיל העל יסודי שום גימיק לא יעזור, צריך לעשות את בחינות הבגרות, אך צריך לעשות אותם בספריה, מאחר ומותר ורצוי לחפש את הידע.  

דבר אחרון – יש בעיה של מורים. יש לחזק את כוח ההוראה על ידי הטלת חובה על הסגל האקדמי ללמד בבית הספר התיכון. זה צריך להיות חלק מתנאי העבודה שלו. כמו כן, צריכים גם הורים שיעזרו למערכת החינוך. 

 

תגובת שרת החוץ האמריקאית 

שותפות בין שתי האומות באה לידי ביטוי ביכולת לפתור סוגיות. אנו מתחילים להבין שיצירתיות היא לא פתרון ייחודי לכל בעיות החינוך.  

קיימת סינרגיה בין שתי המטרות האלה : מצוינות והזדמנות. כיום, נראה החינוך בארה"ב כמו לפני מאה שנה, ואני חושבת שאם נאתגר את האזרחים שלנו כתלמידים לאורך כל חייהם נוכל למצוא דרך לפצח את האתגר הזה. צריך להביא אנשי מדע מנאס"א ולהראות לתלמידים, בכל גיל שהוא, שיש להם את היכולות לרדוף אחרי החלומות שלהם. 

יש "לקלף מספר שכבות" כדי שנוכל להעניק גישות רחבות יותר שמשרתות את שתי המטרות הללו: מצוינות והזדמנות. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד