כניסה לחברים רשומיםפרופ' מיכאל אורן

הפטריוטיות נכנסה לא מזמן ללקסיקון העברי. הדובר מזכיר את אביו שהיה חייל במלחמת העולם השנייה, וטוען כי אביו תמיד פורץ בבכי כאשר הוא שומע את ההמנון האמריקאי. אביו, אומר הדובר הוא פטריוט אמריקאי, הוא גאה בצבא האמריקאי, בערכים האמריקאיים, אך מעל לכל, הוא מזדהה עם הסיפור האמריקאי. הסיפור על הדרום והצפון, על פתיחת השערים למהגרים, ומתן שוויון הזדמנות לכל, ועל כך הוא אסיר תודה. 

 

מה היה קורה לו אביו לא היה מגיע לארה"ב אלא לישראל. כיצד אז היה מגדיר את עצמו? 

הפטריוטיות הישראלית אינה דומה לכל פטריוטיות אחרת, זאת מכיוון שהיא מתחרה עם נאמנות לציונות, עם נאמנות ליהדות, עם נאמנות לנצרות ולאסלאם, עם נאמנות לדמוקרטיה או מדינה יהודית. 

 

אריה דרעי טען בעבר שאנשי ש"ס הם הפטריוטים האמיתיים, למרות שאינם משרתים בצבא, וזאת מכיוון שאינם נוטשים את יהדותם או עוזבים את ישראל . 

בר רפאלי הגדירה עצמה גם לא מזמן כפטריוטית אמיתית על אף שגם היא לא שירתה בצבא, וזאת מכיוון שהיא פועלת רבות למען שיפור תדמיתה ומעמדה של ישראל בחו"ל.  

 

נשאלת השאלה, האם ערבי יכול להיחשב כפטריוט? האם פטריוטיות של תושב ת"א היא אותה פטריוטיות של תושב י-ם או שדרות? את התשובות לשאלות אלו סיפק סקר הפטריוטיות. 

 

תוצאות הסקר העיקריות: 

 

1.   הפטריוט המובהק הוא דתי- לאומי. הוא גאה ביהדותו ורוצה לשמור על י-ם מואחדת ושלמה, הוא אינו רואה עצמו גר במקום אחר מלבד בישראל, כלומר מעדיף לחיות את חייו בישראל. 

2.       הפטריוטית המובהקת מתגוררת בצפון ובדרום באזור חבל עוטף עזה. 

3.       חילונים גם יכולים להיות פטריוטים בעיקר בכל הקשור באהבת הערכים הדמוקרטיים אך חלה שחיקה בפטריוטיות שלהם. חלה ירידה גם בקרב ערבים וחרדים. 

4.       ככל שאדם מבוגר יותר כך עולה רמת הפטריוטיות שלו. 

5.       ישראל עדיין הינה מדינה מאוד פטריוטית וזאת בהשוואה לארה"ב, שבה הפטריוטיות היא חזקה ומבחינה כמותית, כ-72% מכלל האוכלוסייה מגדירים עצמם כפטריוטים.  

6.       הנתון אולי החשוב ביותר מצביע על כך שתשעה מתוך עשרה יהודים מוכנים להילחם, ואף להקריב את חייהם למען המדינה. 

 

כל אלו מאוד מרשימים, אך הדובר טוען שהוא מאמין כי נתונים אלו לוקים בחסר, ומעלה שאלה מעניינת : כמה ישראלים מרגישים עצמם כחלק מהסיפור הישראלי, כגון הפרחת השממה במדבר, ייבוש הביצות, מאבק נגד הטרור? כמה משתתפים בכאב ההתנתקות או בכאב על רצח יצחק רבין? כמה ישראלים מרגישים אסירי תודה על כך שהם חיים בישראל? 

לדעת אורן, היום בשנת ה-60 לישראל אדם פטריוטי באשר הוא, הוא אדם שמעריך ומשתתף בסיפורה של ישראל, הוא הפטריוט האמיתי. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד