כניסה לחברים רשומיםמר אפי שטנצלר

שטנצלר טען כי מובן שאין ציפיות שכל אחד מאיתנו ייצא לשדה וייטע עץ, אך אנו מצפים שהיד שלנו לא תהא קלה בהנעת מכוניות למשל, שנעשה עוד פעולות לחסכון בחשמל. היער העולמי נמצא כיום בנסיגה, במקומות רבים בעולם משמידים שטחי יער גדולים. בעקבות כך, יזם האו"ם את המבצע "נטע את העולם". גם בישראל נתרום את חלקנו באמצעות נטיעת עצים וטיפוח שמורות טבע בגנים של קרן קיימת לישראל, תוך התמקדות בנטיעת עצים. 

 

בפברואר האחרון, ביקר באן קי-מון, מזכ"ל האו"ם בישראל וכחלק מהביקור, ניטע עץ על- יד מוזיאון "יד ושם" בירושלים. שטנצלר התחייב בפני מזכ"ל האו"ם כי קק"ל תיטע כמיליון עצים במסגרת המבצע, התחייבות שבפועל גדלה ליותר מ- 7 מיליון עצים, לטובת עץ לכל תושב במדינת ישראל. התחייבות הזו תעשה בשיתוף פעולה עם עיריות, מועצות מקומיות וכל מי שיסכים להצטרף. 

העדיפות במבצע זה תינתן לייעור בשטח עירוני, מה שמבטיח צינון הערים ומשפר את איכות החיים בסביבה האורבאנית. 

 

קרן קיימת לישראל נטעה למעלה מ- 230 מיליון עצים מסיבות רבות, ביניהן לתעשייה, העשרת הנוף, סיפוק מקומות נופש ובילוי, ולאחרונה נוצר ערך כלכלי נוסף: כושר סיפוח גזי החממה. לא ניתן לדרוש ממדינות מתועשות להפחית את גזי החממה ביום אחד. לכן יצר האו"ם מנגנון פיננסי, בקרב המדינות המתפתחות, בכדי להאמיר חלק מהמחויבות בפרויקטים נטולי פחמן. בבורסת גזי החממה מושקעים כ- 30 מיליארד דולר בשנה, הווי אומר, מי שבבעלותו יערות, ירוויח כסף. 

 

בהקשר לועידת באלי, הישגינו בנטיעת יערות באזורים מדבריים למחצה מעוררים עניין רב בעולם, מדינות ומנהיגים רבים בעולם מביעים התפעלות באשר להישגים אלו.  

מה שניתן לראות בסרט שהוקרן, הוא שהאזורים החצי מדבריים מהווים פוטנציאל אדיר להקמת יערות. כדי לבצע זאת, דרושים שלושה משאבים: שטח, ידע וכסף. השטח במדינת ישראל הוא למעשה, הבעיה המרכזית והיחידה ביישום, מפני שמדינת ישראל בעלת שטח קטן. מבחינת ידע, מצוי למדינת ישראל יתרון יחסי. יתרון יחסי הנובע מפיתוח של ידע אגרוטכני 

 שנוצר על- ידי מחקרים בשטח שנפרשו לאורך שנים. כדי לקדם את היתרון היחסי הזה, מקימים קרן ומקדמים מיזמים של יערנות מדברית ודחיקת המדבר. כל הפעילות הזו, תתרום רבות להעלאת קרנה של ישראל בקרב הקהילייה הבינלאומית.  

 

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד