כניסה לחברים רשומיםפרופ' דן יקיר

יקיר הסביר כי אין כמו התמונות של כדור הארץ שהעבירה מעבורת החלל אפולו, כדי להבהיר לנו כמה חשוב לטפל בבעיות איכות הסביבה. תמונות אלו מראות שאנו רק חבורה של אנשים שחיים בתוך כדור בחלל ויש לעשות הכול כדי לשמור על כדור הקריסטל הכחול הזה. 

 

זו עובדה ידועה שאנו פולטים גזי חממה כתוצאה משריפת דלקים. היו תחזיות לגבי העתיד, וניתן לראות שהתחזיות עוקבות אחרי המדידות הקיצוניות ביותר, קצב הפליטה הולך וגובר במהירות רבה יותר מאשר נצפה בתחזיות. כלומר התחזיות היו אופטימיות ביחס לאשר התרחש במציאות. 

 

האזור הארקטי סובל רבות מההתחממות, וקצב המסת  הקרחונים גבוה הרבה יותר ממה שנצפה בתחזיות. כל אלו משפיעים על הטמפרטורה בעולם ועל התרוממות גובה מפלס הים. הבעיה כמובן איננה רק בקרח הארקטי שצף על פני הים אלא גם בקרחונים גדולים ורציניים יותר באיסלנד ובאזורים אחרים. 

 

בשנים האחרונות שוחררו לאוויר כ-8.3 מיליארד טון פחמן דו חמצני שבחלקו נקלט בים, (אשר מפרק את הגז) ביבשה ובאטמוספרה. קליטת הפחמן באופן טבעי בשלושת המקומות שפורטו מעניקה לנו בעצם "הנחה" של 50%. כלומר רק כ-50% מהפחמן נשאר בעולם ולא מתפרק. 

השאלה היא: מה יקרה כאשר לא יהיה לנו את הקליטה הטבעית הזו או שנשחרר יותר גזי חממה מאשר נוכל לפרק באופן טבעי? 

 

היערות הם עוגן חשוב להבטחת הקליטה הטבעית הזו, כי הם מאפשרים לנו לקחת זמן ולהמשיך ולשוחח על דרכי פתרון. 

 

בישראל הוקמה תחנת מחקר שבדקה את קליטת הפחמן בישראל ע"י יערות. תחנת המחקר גילתה שבישראל נקלט יותר פחמן דו חמצני ע"י יערות מאשר במדינות אחרות. התשובה לכך לאחר שש שנות מחקר היא שבאזורינו יש פשוט יותר עצים בזכות הנטיעה המתמדת של ה"קרן הקיימת" . 

 

יש לציין, כי נטיעת עצים לא תפתור את בעיית ההתחממות הגלובלית אך נטיעת עצים בהחלט משמשת לנו  כ"חברת ביטוח". לבסוף יהיה עלינו למצוא תחליפים נוספים כגון: טחנות רוח, אנרגיה גרעינית ושימוש באנרגיה סולארית.      

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד