כניסה לחברים רשומיםחה"כ אופיר פינס-פז

נראה כי לכאורה אין קשר בין משבר האקלים להשלכות על הביטחון הלאומי של מדינת ישראל, אך ללא ספק קיים קשר הדוק. משבר האקלים קשור לשלום ולביטחון העולמי, ולא בכדי קיבל אל גור פרס נובל לשלום. ניתן לראות את ההקשר ההדוק במשבר הפליטים בדארפור – שם רואים בבירור את תוצאות בעיות המים ותהליכי המדבור.  

 

אזור המזה"ת בעייתי ללא שום קשר למשבר האקלים, הוא מוקד לזעזועים, משברים וחוסר יציבותי. לתוך כל זה נכנס העניין האקלימי. משבר האקלים לא ידלג על המזה"ת ועל מדינת ישראל, ולכן, אנו מוכרחים להיערך. כיום מדינת ישראל לא ערוכה, אפילו לא ברמת  התכנון ובהפנמת המידע והתחזיות. 

 

החוסן הכלכלי הוא חלק בלתי נפרד מהביטחון הלאומי. מחד גיסא, לנוכח שינויי האקלים קיימת סכנה לחוסן הכלכלי של ישראל, אך  מאידך גיסא, ישנה הזדמנות גדולה מאוד עבור ישראל.   ישראל יכולה להתפתח בכל מה שקשור ליכולות טכנולוגיות ולשימוש באנרגיה חלופית, התפתחות שכזו יכולה לאפשר לה יתרון. 

 

נוסף לצורך בשינוי  מבנה שוק האנרגיה הישראלי, זקוק תחום התחבורה לשינוי גם הוא. יש לעבור לשימוש ברכבים היברידים ובעתיד, בתקווה, לרכבים חשמליים וסולאריים. 

 

משבר חריף נוסף הפוקד את מדינת ישראל הוא משבר המים. על ישראל לדאוג לא רק להתפלת מים, אלא גם לאמצעים אחרים כגון טיהור מים וטיהור בארות. על מדינת ישראל לטפל בזיהום הקרקע ובגורמים המזהמים כאחד.  

 

נושא זה נמצא בישראל בחיתוליו, והוא חייב לקבל שינוי גישה ולהעלות בסדרי העדיפויות. מדובר בתהליך של שינוי תפיסה חינוכית, שינוי בגישתם של מקבלי ההחלטות, שינוי בחקיקה ושינוי בקביעת תקציב מדינת ישראל.  

 

היעד המאתגר ביותר שחייבים לקחתו בחשבון הוא שאלת הפחתת פליטות גזי החממה. בסופו של יום, מדינת ישראל עדיין לא החילה על עצמה ולו אפס קצהו של מאמץ בכל מה שקשור בהפחתת גזי החממה והפליטות- לא נקבעו יעדים, לא נקבע לו"ז, ולא נקבע תקציב או תוכנית עבודה. יתרה מזאת, מדד הפליטות הישראלי נמצא במגמת עליה ולא ירידה. 

 

מדינת ישראל מוכרחת לעשות מעשה, עליה לתרום את תרומתה למאמץ העולמי. נכון לרגע זה ישראל נמצאת עפ"י פרוטוקול קיוטו במקום של המדינות המתפתחות.  

שתי סוגיות מעסיקות כיום את העולם ברמה האסטרטגית העולמית – המאבק בטרור העולמי והמאבק בשמירה על כדור הארץ. ישראל, שרואה את עצמה כחלק מהקהילה הבינלאומית, צריכה לקחת חלק משמעותי בתחום השמירה על כדור הארץ, ולא רק בתחום המלחמה בטרור. הדבר יתרום תרומה של ממש לחוסן הלאומי, לביטחון הלאומי, ולמחויבות העולם כלפי ישראל. ישראל תיתפס כמי שלא רק עוסקת בענייניה המידיים, אלא גם תורמת למאמץ הבינלאומי המהותי ביותר שמתרחש היום.  

 

לא רק הכנסת (שנמצאת מאחור בתחום החקיקה בנושא) צריכה לתת את תרומה, גם הכלכלה והתעשייה הישראלית צריכות להצטרף למאבק. תהליך זה של מאמץ עולמי לשמירה על כדור הארץ יקרה, אם ישראל תצטרף אליו ואם לאו,  תקוותי היא שישראל תצליח להגיע למקום הזה, בלוח זמנים המתקבל על הדעת.  

הדבר יתרום לא רק להתחזקות ביטחונה הלאומי של ישראל, אלא גם לחיזוק כלכלתה ומעמדה העולמי. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד