כניסה לחברים רשומיםעו"ד דן מרידור

דן מרידור פתח  את דבריו בכך שעודנו ממתינים בטעות לדו"ח וינוגרד, כאילו עד עכשיו היה זה רק דו"ח חלקי, אולם אין זה נכון. היו שני דוחות סופיים על שני חלקים מהמלחמה, לכן זה מוזר כאילו עדיין לא נאמר מספיק ויש צורך לחכות לעוד מידע או נתונים. 

 

ההחלטה ליציאה למלחמה דורשת את הניסיון, ותשומת הלב המרבית. שאלת הביטחון בישראל הינה שאלה מכרעת וקיומית. כאשר יוצאים למלחמה כזו יש להיות בטוחים כי אין דרך אחרת, יש להגדיר מהו היעד אשר בשמו נשלחים בנים להרוג ולהיהרג ויש לברר האם זהו יעד בר השגה. "לצערי, אומר מרידור, לא נעשו כל אלה והממשלה ושריה לא התנהגו בזהירות ובשיקול הדעת הראוי בקבלת ההחלטות על היציאה למלחמה, ואת זה קבעה וועדת וינוגרד". 

 

רוב הישראלים חושבים כי אנו יכולים לעשות הכול ואם זה לא נעשה זה בגלל שנעצרנו ע"י ארה"ב, האו"ם, ע"י משפטנים או משרד האוצר לא נתן מספיק כסף לפעול. כאילו רק אם כל אלו לא יפריעו ננצח. וכאשר העולם רוצה שנצא למלחמה אנו לא בודקים בכלל אם זה כדאי. 

הכשל של הממשלה מצביע אם כך על משהו עמוק יותר, אף אחד לא חשב אחרת, והיום לפי הדו"ח ברור כי לא ניתן היה לעשות זאת. 

אנו צריכים להתבונן וללמוד ממה שקרה: 

1.       העולם בימינו יותר מורכב, ניהול מלחמה בוודאי, התקשורת, המשפט הבינלאומי, היעד אותו מבקשים לתקוף כל אלו מסובכים הרבה יותר. כתוצאה מכך היינו רוצים לראות שההחלטות מתקבלות ע"י הטובים ביותר. 

2.       התכונות שמביאות אדם להיבחר ולנהל את המדינה אינן התכונות שבהכרח טובות על מנת לנהל ממשלה ולקבל החלטות, והפער בין מה שאתה רוצה לראות למה שיש הוא משמעותי, ורצוי לטפל בו. 

כיצד יש לעשות זאת? 

1.       על העם לבחור את האנשים גם על בסיס המחשבה שיש להם את היכולת הנדרשת. 

2.       ליצור תהליכים שמי שנבחר לא יעסוק רק בלהיבחר אלא גם ישקיע זמן בלמידה. לא צריך להקדיש לכך יותר משעה ביום, צריך רק רצון כדי שלא נאמר בדיעבד "אמרו לי", אין מסגרת שהיא סגורה בישראל ללמידה. 

3.       צריך להיעזר בידע במקצועיות ובניסיון שלא יהיו בידי הנבחרים גם אם ינסו להשיגם. כשם שחברה פרטית לוקחת ייעוץ בכדי שהחלטה תהיה טובה יותר. על רפורמות בחינוך יש דיון ציבורי כך גם על קיצוץ או הוספה בסל התרופות, בהחלטות ביטחוניות לא תמיד זה נעשה ולדעת מרידור, זהו כשל גדול מאוד. 

נכתב דו"ח על ביטחון ישראל ע"י דן מרידור, אריק שרון ושאול מופז, הדו"ח עסק יותר באסטרטגיות ארוכות טווח, מהלכים וראיה לעתיד. רק בשני דברים היה שימוש במילה "מיד":  

1.       יש למצוא מיד פתרון לנשק קצר מסלול. 

2.       יש צורך דחוף בבניה של מנגנון קבלת החלטות. 

מנגנון כזה לא נמצא, ועו"ד מרידור מסביר זאת  בשל מאבקי כוח שכן שר לא רוצה להגיש את הצעתו לאדם שנמצא מתחתיו בכדי שיבחן אותה. הסבר נוסף שלא ממש ניתן להוכיח אך לדעת מרידור הוא קיים. כאשר מפלגה מגיעה לשלטון היא מגיע עם אג'נדה, עם חזון ואז החזון פוגש את המציאות אשר  לא מאפשרת לממש  את החזון במלואו. החזון של ארץ ישראל השלמה מתברר כלא אפשרי למשל. הסכם אוסלו בתור פתרון גם הוא לפתע לא עובר בשלום. 

המועצה לביטחון לאומי מביאה לפני המנהיג מסקנה שהמנהיג לא ממש רוצה לשמוע.  

לכן יש צורך במנגנון עם שיניים שיספק למנהיג את המציאות כפי שהיא.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד