כניסה לחברים רשומיםמר צבי זיו

פרויקט "הסכמות הרצלייה" הוא פרויקט חדשני המציג חשיבה איכותית על מה שצריך להיות סדר החשיבויות הלאומי. הפרויקט מייצג את "הסכמות קופנהגן" במטרה להגיע לקונצנזוס בנוגע לתקציב שבו הוא עתיד לעמוד. כאן בהרצלייה, התכנסנו, בכירי הכלכלנים,  על מנת  להגיע לדרך הטובה ביותר. חשיבות הפרויקט נעה מעבר לתוצאותיו. 

 

שני העקרונות המרכזיים העומדים עוד יותר חשובים מתוצאותיו. העיקרון הראשון הינו תעדוף מוסדר של הקצאת המשאבים- מערכת הלחצים גורמת לכך שכל הסכמה היא ארעית ולא ניתן להתחייב להקצאת משאבים לטווח הארוך. העיקרון השני החשוב לא פחות, הינו הצורך לקביעת התעדוף באופן מחושב. יש צורך בבחינה כלכלית של אפקטיביות התוצאה אל מול העלות הנדרשת: חישובי עלות מול תועלת, דרך העבודה מקובלת בעת קבלת החלטות, אם כי ביוזמות חברתיות עלות תועלת עשויים להיות שנויים במחלוקת, אך עדיין, ניתוחים מסוג זה חייבים להיות הבסיס לתהליך התעדוף וקביעת חלוקת המשאבים. 

 

תקציב משמעותי נוסף שצריך להיות בתעדוף, הוא תקציב לתחום החינוך. אנו עוקבים בדאגה אחר התדרדרות ההישגים של התלמידים בישראל ונושא החינוך חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות. אנו רואים כי נושא זה שלכאורה יש עליו הסכמה רחבה, נאלץ להשיג מטרותיו, לעיתים, בדרכים שונות, למשל באמצעות שביתות כגון השביתה האחרונה. 

 

אני מקווה כי המדינה תשכיל לאמץ את חלוקת המשאבים עליה דנים. 

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד