כניסה לחברים רשומיםמר אלי גונן

היום אנחנו 90 אלף מועסקים ב-2 המעגלים הראשונים, ובשאר המעגלים ששיינין לקח בחשבון מדובר על 250 אלף איש. מכאן שהמלונאות היא התשובה לאוכלוסיות שאינן מועסקות. התעסוקה במלונות ובתיירות הם התשובה לדו"ח העוני. אנו נעים סביב השכר הממוצע במשק.  

האוצר מגדיר את התיירות כמוצר ציבורי, ושם הממשלה לא צריכה להתערב ככשל שוק, אלא כמעורבות אקטיבית. כך קורה בצרפת. הממשלה הקימה ועדה מיוחדת לתת מענה לירידה בביקוש ובהכנסות מתיירים. 

היו לנו כמה דוחות בזמן האחרון. דו"ח פדרמן, ודו"ח ארנסט יאן, שהסכים שהמקומות הקדושים הם היתרון היחסי של ישראל. אנו בהכנסה מתייר מעל הממוצע למדינות כמו יוון ומצרים – מעל 1,000 דולר לתייר. ירושלים כעיר לכנסים ב-1997 היתה מקום 4-5 בעולם, כי מארגני הכנסים מחפשים את המקומות אליהם נרשמים, והמקומות הקדושים מהווים מקור משיכה. 

על בסיס המקומות הקדושים ניתן למשוך את התיירים, ניתן למשוך את אוכלוסיית  האקדמאים לכנסים.  

לדברי יאן, הבעיה תדמיתית. הביטחון אינו משפיע על ענף התיירות. יש צורך בהשקעה של 50 מליון דולר ל-5 שנים שתשקיע בבנית תדמית. אולם אנו "חוגגים" 5 שנים ו-10 שרים, ויש צורך ביציבות במשרד התיירות. לא ייתכן שבעשר שנים כיהנו עשרה שרים, אף ארגון לא עובד כך. יש צורך ברפורמה, אנו מוכרחים לעבור לחשיבה בטווח ארוך עם רשות שיווק כמו בצרפת ובבריטניה. כדי להביא תעסוקה, יש צורך בהקצאה לשיווק ובהקמת רשות לשיווק התיירות, כך ייוצרו מקומות עבודה בטווח של 5-6 שנים.  

 

 

התייחסות שאול צמח (מנכ"ל משרד התירות) לרעיון רשות השיווק:  

אתה מציע גם רשות וגם משרד תיירות. די לנו בבירוקרטיה. עלינו להתרכז במהות ולא בכלי, בעיקר ולא במבנים הארגוניים. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד