כניסה לחברים רשומיםפרופ' מרטין קרמר

לאחרונה אמרו מנהיגי ערב שהם פוחדים מאיראן, אם כל הפחדים. דיוויד ברוקס כתב: "איראן הצליחה לעשות מה שעידנים של תהליכי שלום לא הצליחו. הם הצליחו להביא את ישראל, ירדן, סעודיה, איחוד האמירויות, הפלסטינים וארצות אחרות להתאחד יחדיו. מרטין אינדיק השתמש באותה השפה. הסונים והישראלים מצאו את עצמם באותה סירה נגד איראן. אומרים שאם משהו נשמע מושלם מדי, כנראה שהוא אכן מושלם מדי, וכן הנשיא האיראני עלה לרגל לראשונה מאז המהפכה באיראן. זהו רק קצה הקרחון כשזה נוגע לברית הסונית-איראנית. אז באיזה משחק כפול משחקות מדינות המפרץ? 

דמיינו לרגע שאתם השליט במדינה ערבית קטנה במפרץ בשם גולפיסטן, ושאני היועץ לביטחון לאומי שלכם. ביקשתם ממני להכין לכם דו"ח מצב אסטרטגי. עמוד 1: הוד מלכותך, אלו הם זמנים טובים. כאשר מכירה של חבית נפט הוא 100$ אנו חווים שגשוג כלכלי ומודרניזציה מהירה. שום צרה לא נראית באופק. סין והודו נהיות יותר תלותיות בנו בכל יום שעובר, ויש לנו תמיכה אמריקאית חזקה. האמריקאים פה כדי לשמור לנו על הנפט, וכל עוד נמשיך להזרים אותו, הם ימשיכו להיות פה. אך יש גם חדשות רעות: 

1.       בוש חושב שהוא שליח אלוהים ותפקידו להביא דמוקרטיה לכל מדינות המפרץ. 

2.       אחמדינג'אד, נשיא איראן, רוצה להמיר את כולנו לשיאים ושואף להשגת נשק גרעיני. 

החכמה מכתיבה לנו לא לקחת צד בסכסוך הזה. אנחנו צריכים את האמריקאים כדי להראות חזקים, הרי הם מוכרים לנו נשק ושומרים עלינו. מצד שני האיראנים קרובים אלינו ואנו מרגישים את נשמתם בעורפנו כל הזמן. לרגע חשבנו שהאמריקאים יפציצו את האיראנים, אבל הם לא החלטיים וכל אחד אומר משהו אחר. האמריקאים אמרו שהם יהרסו את איראן אם האיראנים יגעו לנו בנפט. אבל אם האיראנים יהיו זהירים, הם עשויים להשיג נשק גרעיני. במצב הלא ודאי הזה אנו חייבים לאזן ביניהם. אנחנו לא נהיה אגרסיביים כלפי האיראנים או נחרים עסקים שלהם. מצד שני נשמור על מחירי נפט יציבים וניתן לאמריקאים לבנות את הבסיסים שלהם. כך אנו נשמור גם את וושינגטון וגם את טהרן קרובים באותה המידה, ורחוקים באותה המידה.  

בנוסף, האמריקאים רוצים שאנו נתמוך בתהליך השלום. אם נצטרף לתהליך אז היהודים יבואו וירצו נורמליזציה באזור, והפלסטינאים יכירו את תודתם. המעשה החכם יהיה להציג את התהליך כבעיה של אמריקאים ולטעון מכל מיני סיבות שאנו לא יכולים לעזור יותר מדי. אם נהיה חכמים, נמשיך להתנהג ככה עד שבוש ואחמדינג'אד יימוגו מעל דפי ההיסטוריה.  

 

בודאי שאין אף מדינה ערבית טיפוסית שכזו, אבל הנקודה היא: כולנו יודעים כמה מעט דלק נמצא כאן כדי להמשיך להניע את הבנות אנאפוליס. זה מה שאינדיק אמר, שרוב הדלק להתנעת התהליך צריך לבוא מקואליציה אנטי-איראנית. במציאות לעולם לא נוצרה כזו קואליציה ועכשיו כינונה אינו אפשרית.  

כל מספר שנים קם נביא חדש וחוזה מזרח תיכון חדש. לפני מספר חודשים נאמר לנו שהאיום האיראני יהפוך את המזרח התיכון לאזור של ברית צבאית-פוליטית. הבעיה בחזון הזה הוא שהוא נמוג במהירות.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד