כניסה לחברים רשומיםד"ר אדיר פרידור

ד"ר אדיר פרידור סבור כי אכן ניתן להרתיע את איראן, ובכך פותח את דבריו. הוא מוסיף ואומר כי הוא ידוע כקשור לתחום המתמטי, אך עם זאת חשוב לו לציין כי הוא הקדיש עשורים מחייו בתוך מערכת הביטחון ובמחקר וכי כיום, אין הוא נושא באף תפקיד רשמי. 

 

פרידור סבור אף כי ניתן לדון בנושא ההרתעה באופן פתוח, אך יש להיזהר ולעמוד על הגבול מטעמים של יעילות מבצעית. הוא שותף לדעתו של חה"כ מתן וילנאי, אשר אל לנו להסכים שאיראן תתגרען, ולכן מתמקד בנושא ההרתעה. מעבר לזה שניתן להמעיט את הרצון לפגיעה ע"י מניעת הצטיידות, ניסיונות יירוט, הגנה באמצעות מערכת טילים, הגנה סבילה, מקלטים. כל האמצעים הללו הינם חשובים וכולם יכולים להמעיט את הרצון והכדאיות. ניתן אף להרתיע באמצעות ענישה, שצריכה להיות אפקטיבית: קיום איום אמין על איראן שייגרם לה נזק, במקרה שתבצע פעולות תוקפניות מוגדרות, כך שתפיסת חומרת הנזק על ידה תביא אותה להימנע מן הפעולות האמורות. על האיום להיות: אמין, ניתן להגשמה ולכלול נזק- עונש והתניה (אם תעשו - אזי תקבלו). 

 

פרידור טוען כי אנו מסתמכים על קבלת ההחלטות של היריב ושואל: האומנם אנו מסוגלים להרתיע אותו? טוען כי אין לדעת וכי יש אי ביטחון. ניתן להרתיע אם משכילים לגרום לכך שהעונש יהא מאד חמור . במסגרת הנסיון להרתיע, יש האומרים כי כל נשק ביולוגי ואטומי יביא לתגובה גרעינית נגד איראן. 

 

כפרפרזה על מאמר מקובל, ישראל לא תהיה המדינה הראשונה ולא השלישית בהפעלת נשק גרעיני. מאמין כי המזרח התיכון יהפוך לרב- קוטבי שיכול להיווצר על ידי בריתות בין מדינות, שליח או ארגוני טרור. במלחמות קונבנציונאליות רצוי להשיג ניצחון מכריע, מה שעשוי להיתפס כאיום קיומי של המשטר ההוא ולכן המצב מורכב ביותר. יש לדעת כי הבעיה הינה קשה ואינה מהווה ערובה לפיתרון.  

 

לשם הרתעה יעילה, עלינו להדגים שמצויים בידנו יכולת טכנית, יכולת מבצעית ונחישות. 

כדי להמחיש דברים אלו, משתמש פרידור באנלוגיה: 

דוד המלך, בטרם היה למלך, עם בריחתו משאול המלך, אביו, איים בעונש להמית עליו פגיעה פיזית: הדגים יכולת מבצעית בכך שהתגנב וחתך פינה מבגדו של שאול כשישן. הוא הדגים נחישות בכך שעשה פעולות שהצביעו על נחישותו כגון לחימתו מול גליית. הוא דאג שאמינות האיום לא תפגע בעמימות המבצעית, מכיוון שלא אמר מה הולך לעשות.  הוא התכונן לנגזרות ותוצאות בכך שפיזר את גיבוריו, דאג לאי ודאות באשר למיקומם של כליו, דבק בנדידה מתמדת. כפי שנהג דוד, כך גם על ישראל לנהוג.  

 

המצב במזרח התיכון אינו דומה למצב ששרר בין ארצות הברית וברית המועצות. כלל המדינות באזור כולל ישראל, פגיעות עד מאד. יש לזכור ולהפנים כי איראן הינה פגיעה מאד אף היא. איראן תלויה בייבוא דלקים ולכן ניתן לעשות זאת, אך קשה לבצע זאת בפעל כמשימה. מחצית מאוכלוסייתה של איראן מתרכזת בשש ריכוזים עירוניים. מצויים בה מיעוטים אתניים משמעותיים וקיים חשש מהקיצונות הדתית שתצוץ מפגיעה במדינה אסלאמית. לפיכך נדרשת בחירה מושכלת של מטרות. 

 

ניתן להרתיע את איראן מעצם התגרענותה ובייחוד לאחר שיהיה בידה נשק גרעיני. זאת על ידי "מכה שניה".  ניתן להרתיע בדרכים רבות ביניהן השמדת שדות תעופה, בלימת ייבוא הדלק, נזק רב שנתי במערכת החשמל, נזקים כבדים למתקנים צבאיים מרכזיים וכן, הדרך הקיצונית אך האפשרית היא השמדת ארבעה עד שישה מהמרכזים העירוניים. 

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד