כניסה לחברים רשומיםד"ר שמוליק בר

מקודם קיימנו דיון בפורום סגור ואלו השאלות שאלו: האם ניתן לקיים הרתעה במזרח תיכון מרובה שחקנים גרעיניים? האם יהיה כזה דבר? 

 

בזמן המלחמה הקרה ארה"ב חששה שאירופה כולה תתחמש כנגד האיום הסובייטי. מתן ערבות  אמריקאית והצבת כוחות באירופה מנעה זאת, לכן אפשר לשאול, האם קונספט דומה אכן בר-ביצוע במזה"ת? אך התנאים האלו אינם קיימים במזה"ת, הסבירות שארה"ב תעניק ערבויות גרעיניות למדינות כגון מצרים או סעודיה כפי שהיא העניקה לאירופה, היא אפסית. 

 

האם מדינות גרעיניות יגיעו בהכרח לעימות גרעיני? נאמר שמדינות הופכות להיות יותר אחראיות ופחות הרפתקניות ואגרסיביות  כאשר בידן נשק גרעיני. כך אכן קרה בתקופת המלחמה הקרה.  

 

עדיין צריך לשאול האם התיאוריה הזו נכונה? האם יש אלמנטים במודל הרוסי-אמריקאי שקשורים למציאות שלנו?  

במלחמה הקרה היו רק שני שחקנים שכיוונו והתמקדו אחד על השני, דבר שלא יכול להתקיים  

במזרח תיכון רב גרעיני. הכוחות במלחמה הקרה היו רציונאליים בזמן שהמזה"ת התיכון הוא אזור אי רציונאלי. שרשראות הפיקוד במלחמה הקרה היו מאוד הדוקות וברורות כאשר במזה"ת יש אי יציבות בנושא זה. 

 

כיצד מרתיעים? מערכת הגנה ויכולת התקפית חזקה ,גורמות לאויב לחשוש שהמכה הראשונה שלו לא תהיה חזקה מספיק בכדי למנוע תגובה התקפית  של האויב. מיגון אוכלוסיות אינו מרתיע את הצד השני, רק הידיעה שהמחיר של המלחמה הוא אבסולוטי יכולה למנוע את פריצתה. 

 

בעתיד יש את האפשרות שהרתעה תהיה הרבה יותר מסובכת ויקרה. למשל אפשרויות שיגור אחרות ושימוש במחבלים בכדי להתחמק מתגובה של האויב, כל אלו מסבכים את התגובה וכך גם את ההרתעה. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד