כניסה לחברים רשומיםרא"ל (מיל.) שאול מופז

מבט מפוכח על השנה שחלפה מוכיח כי ציר האיראני מוביל בכמה נקודות. ה"קטר האיראני" שועט קדימה אל עבר גרעין. על ממשלת ישראל להבטיח  עצירת תהליך זה. 

 

בשנה האחרונה קיימנו (הועדה לדיאלוג אסטרטגי) שלוש שיחות עם ארה"ב. מפגשי הדיאלוג מוכיחים את החשיבות והדחיפות במתן מענה לאתגרים של האיום האיראני. 

 

מהן התמורות שהתרחשו בנושא האיום האיראני בשנה החולפת? 

הנקודה הבולטת ביותר היתה פרסום דו"ח המודיעין האמריקאי. באמצעות דו"ח זה אני מבקש להוכיח כי איראן עדיין מהווה איום, לא רק לישראל. אני מבקש להוכיח כי נותרו שנתיים! 

אני מבקש להוכיח כי ניתן להכריע את איראן.  

 

פיתוח הגרעין אינו מטרה אלא אמצעי להפוך את איראן למעצמה, וכבעלת הגמוניה במזרח התיכון. שאיפותיה אינן נוגעות רק לישראל . אחמדינג'אד בהכרזותיו, מצליח לשכנע את העולם כי האינטרסים האסטרטגיים שלו מופנים אך ורק נגד ישראל.  ישראל אינה החלק הארי בשיקולים האסטרטגיים של איראן , אך הצבתה כמוקד מרכזי אליו מופנית האגרסיביות האיראנית, משרת את מטרות הממשל האיראני בשל ההתנגדות הקיימת למדינת ישראל ומסמא את עיניהם של מנהיגים רבים בעולם. 

 

איראן גרעינית תוביל לאסון. תחת המטריה הגרעינית היא תכפה את ערכיה ואמונותיה על מדינות חלשות ממנה. נקודת המפנה העיקרית היא פרסום דו"ח המודיעין האמריקני. כל אחד יכול למצוא בו דברים שונים: ניתן להרגיע את המודאגים, וניתן למצוא הרבה בשורות מדאיגות: "האקדח המעשן" הוא עדיין תהליך ההעשרה וייצור חומר בקיע . הדו"ח קובע כי איראן עשתה כברת דרך בפיתוח אמצעי לחימה גרעינית והצבת צנטריפוגות.  

 

אין גוף מודיעין בעולם שגורס כי איראן אינה  מעצמה בליסטית . טילים ארוכי טווח וטילים שיכולים להגיע לכל בירות אירופה ולחופה המזרחי של ארה"ב הם פירות הפיתוח העתידיים של איראן. מי שיסתכל על הדו"ח יראה כי איראן שוקדת על פיתוחיה הטכנולוגיים בתחום הגרעין ועד סוף 2009 תחילת 2010 תהיה לה יכולת גרעינית, ויכולת להרכיב פצצה היא עניין של חודשים ולא שנים!  

 

לגבי הפעילות הבינלאומית: רבות המדינות שמודעות למצב המסוכן של איראן גרעינית. ההבנה ששילוב הכוחות היא הדרך היחידה לעצור את איראן חילחלה גם למגזרים העסקיים, הכלכליים והפיננסיים בעולם. בשורת סנקציות קבעה ארה"ב שורה של בנקים באיראן כמסייעים לארגוני טרור, דבר שפגע באופן אנוש בכלכלתה של איראן. כמו כן מדינות עצמאיות נוקטות גם סנקציות נפרדות מהאו"ם. 

 

 עקב כל הסנקציות הנ"ל המצב באיראן הינו בכי רע. ישנו עוני קשה ומורת הרוח כלפי השלטון הולכת וגוברת. נשמעים הרבה קולות ברחוב האיראני: "מדוע אנו דואגים לחיזבאללה ולחמאס כשיש מחסור כה קשה בביתנו. ההנחה כי עוד קש ועוד קש בסופו של דבר ישברו את הגב של השלטון האיראני. ואולם ישנן מדינות המטות את הפעילות הבינלאומית לטובתה של איראן ונוצרת חזית אחידה עם איראן הפוגעת בפעילות הבינלאומית. כך, פעילות כמו זו של רוסיה וסין מחזקות את איראן ומטה את הכף לטובתה. 

 

התמונה המצטיירת היא שאיראן נעה בקצב מהיר והעולם דורך במקום. הדרכים הדיפלומטיות אינן פועלות ויש צורך בדרכים נוספות. השנתיים הבאות הן השנים האחרונות לפעילות מדינית. הגרעין חייב להפוך מנכס למעמסה שאי אפשר לעמוד בה. 

 

לסיכום, המציאות מורכבת אך התמונה ברורה. איראן אמנם מובילה בנקודות אך שריקת הסיום עוד רחוקה. הכדור עדיין נמצא במגרש העולם הנאור. ניתן עדיין לעצור את איראן וכל הדרכים כשרות. לא יהיה ניתן להגיד עוד שנים ספורות על ידי אף מנהיג, כי לא היה ניתן לעצור מצב זה.הכתובת הינה על הקיר! 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד