כניסה לחברים רשומיםד"ר יהודה ריינהרץ

ציון ומצוין הן מילים הנגזרות מאותו השורש, ולא בכדי. 

אותה ציון שהביאה את ישראל למצוינות חייבת להמשיך להנחיל את ערכי המצוינות. הרצל חזה את חזון ישראל, שהוא אבן בסיס בהווה ובעתיד.  

 

60 השנים שבהן קיימת מדינת ישראל הן זמן קצר. זהו זמן של שינוי, מאבק וחתירה לביסוס המעמד. למורה ביהדות היה מעמד חשוב לא פחות מרופא. המורה היה תמיד דמות מרכזית. אך כיום ישנה זילות במעמד המורה למרות תקציב החינוך הגבוה, שהוא מהגבוהים בעולם. שינוי מעמדו של המורה נמצא בסתירה פנימית. הציונות העלתה את החינוך על נס, והקימה מוסדות לימוד והשכלה גבוהה, ואילו היום אנו רואים את המורה כאחת הדמויות שמעמדן הולך ופוחת. 

 

ברצוני להסביר את ההידרדרות במעמד המורה. העם היהודי תמיד נתפס כעם שקדן, עם הספר. החינוך היה לאבן השואבת, ממנה תבנה ותתבסס מדינת ישראל. חוק חינוך חובה נחקק עוד בהקמת מדינת ישראל. השינוי הזה שינה את מעמד המורה. בעשור השני התחיל החינוך לשאת פירות בדמות המצוינות בכל התחומים. כמו כן, החלו נרקמים קשרים עם יהדות התפוצות. האוניברסיטה העברית והטכניון הם תוצר הקשרים של הקהילות היהודיות בארץ ובתפוצות.   

 

המצוינות באה לידי ביטוי בחזונו של הרצל. הרצל הגדיר את המצוינות כשילוב של גורמים להשגת מטרות ויצירת דמות "היהודי החדש" המשכיל והנאור. שיח המצוינות המשיך לתוך המדינה הצעירה שקמה. הדגשים של המצוינות והקמת תשתית מדעית החלו משתרשים על ידי חיים וייצמן, נשיאה הראשון של מדינת ישראל. 

 

המצוינות המודרנית קיבלה ביטוי במצוינות של שנות השישים, בפירות האקדמאים. הידרדרות המצוינות היא פועל יוצא של הידרדרת מעמד המורה. הזלזול במורים גורם לירידה באיכות החינוך. שנות ה-80 וה-90 הביאו איתן תמורות ושינויים. ערך האינדיבידואל עלה כתוצאה מגורמים שונים, ביניהם הגלובליזציה ומשברים כלכליים. התמודדות הפרט עם הנסיגה בערכים, ההתמודדות עם רצח ראש ממשלה, ולאחר כמה שנים מלחמה בלבנון, גורמים לפרט לסגת אל תוך עצמו. כתוצאה מכך גם לזלזל בפרטים אחרים. הזלזול במורים הינו פועל יוצא של הזלזול העצמי.  

 

אני רואה בתופעת האינדיבידואליזם המתגבר ערך זר לציונות, אלו ספיחים זרים ממדינות אחרות, שאין להם שום קשר עם ערכי מדינת ישראל, לכן עלינו להבין את המצב ולעצור את ההידרדרות הערכית. אין אלו איומים, אלא סימני אזהרה. הטלטולים הביטחוניים והכלכליים עוררו שאלות כלפי ההנהגה, האירועים בשנים האחרונות גרמו לרצון, לשינוי ולנקיטת צעדים משמעותיים.  

על ההנהגה להוביל לשינוי זה על מנת להפוך את המצוין של היום לבינוני של מחר. 

ניתן לעשות זאת באמצעות מספר שלבים: 

 

1.       על ישראל להגדיר יעדים ומטרות לטווח הארוך והקצר. 

2.       יש ליצור תוכנית פעולה פשוטה שתהווה ספר היסוד והחוקים לחינוך.  

3.       הקמת ארגון שיבדוק כי התכנית אכן מתבצעת. 

 

אז מהי אם כן המצוינות ומדוע היא חשובה כעת? יש המקבלים את מדינת ישראל כמוצר מוגמר המקובל על כל אומות העולם. לא כך הדבר. יש להתמודד בכל הזירות, ובייחוד בזירת החינוך, על מנת ליצור את האזרח של המחר שיתמודד עם האתגרים שעוד נכונים למדינת ישראל. 

עלינו להירתם למען המצוינות .  

"לתקן את העולם, פירושו לתקן את החינוך" (יאנוש קורצ'אק) 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד