כניסה לחברים רשומיםפרופ' זאב תדמור

הרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה נחוצה מכמה סיבות מרכזיות: 

 

1.       אוניברסיטאות- אני סובר כי פריצת הדרך של הטכנולוגיות שיביאו את הליבה יגיעו ממעבדות המחקר של האוניברסיטאות ועל כן, יש להרחיב את היקף המחקר המדעי. 

 

2.       שיפור הפריון והגדלת השתתפות בשוק העבודה- כלל האוכלוסייה צריכה להבטיח נגישות אוניברסאלית תוך העלאת מספר הסטודנטים. בשנות ה- 90', פרצה ישראל לעולם ההייטק, הפכה ל"קטר" של המשק, וכך ממדינה מתפתחת למדינה מפותחת, ולמושא לחיקוי. פריצת הדרך הזו הינה ייחודית, ולא תחזור על עצמה בלי אסטרטגיה ותכנון. מדובר על צירוף מקרים נדיר שלא יחזור באופן ספונטאני. את גל ההתפתחות הזה נחוץ לתכנן. תחומים כגון ביולוגיה מולקולארית, אנרגיות חלופיות ועוד. בעיקר ממעבדות המחקר של האוניברסיטאות. 

 

אולם משאבי המחקר הינם דלים והם מחולקים בצורה שוויונית מידי. כלל המשאבים למחקר תחרותי הם 100 מיליון דולר. היקפם ב-MIT כמיליארד דולר. אוניברסיטות פרטיות יוקרתיות בארה"ב מקבלות מהממשל הפדראלי תקציבים למחקר ציבורי.  

 

ישראל לא יכולה לקיים שבעה מוסדות מחקר, אלא זקוקה לאוניברסיטה עילית, ולכן יש להפעיל מדיניות אשר בה, בין שתיים לשלוש אוניברסיטאות יגיעו לרמה עולמית. באמצעות הגדלה משמעותית של תקצוב למחקר, תוך הבטחה שמירב הכספים יעברו לקרנות תחרותיות לחוקרים עצמם, ויגיעו לחוקרים הטובים ביותר. עניין יגרום שתהיינה אוניברסיטאות שיבלטו ויקבעו רף. אני  מדגיש אף את החובה לקדם את תחום מדעי הרוח והחברה, כדי להפסיק את ההתדרדרות שמסכנת את מצבן של החברה והאוניברסיטה ועתידן. 

 

הרפורמה השנייה הינה זניחת המבנה הבינארי של האוניברסיטה. כך לאפשר גישה רחבה למערכת ההשכלה הגבוהה, דבר שעשוי לפתור חוסר תעסוקה בקרב גברים חרדים ונשים ערביות. על האוניברסיטה להיות פתוחה וידידותית לסטודנטים, עליה להציע שכר לימוד הוגן ותמיכה בחלשים. שינוי דרמטי של התמ"ג עשוי להוריד סמכויות למערכת. אין שום סיבה שהמוסדות לא יחליטו לבדן החלטות שונות בפנים האוניברסיטה כגון אילו חוגים לפתוח ומה לשנות. על ההנהלות לקבוע את דרך הניהול, ולקחת את מלוא האחריות כולל סמכויות, והשביתה שהייתה כעת מהווה הוכחה לכך בצורה בולטת. 

 

לא ניתן להשיג דברים אלו, ללא מערכת חינוך יסודית ותיכונית משופרת. כן נחוץ לאמץ את דו"ח ועדת דברת. בנוסף חשוב לחייב את החרדים לדאוג לעניין הפרנסה. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד