כניסה לחברים רשומיםמר אבי נאור

הנני מעוניין לספר על שלוש פעילויות: אור ירוק, נוער בסיכון, הקמה ותמיכה בקהילות צעירות, קהילות שח"ף שהן אחת מן התופעות המעניינות ביותר שקורות כיום במדינת ישראל. שתיים מתוך הפעולות הללו קשורות קשר חזק לא רק בסוכנות היהודית, אלא גם לשותפות של גורמים פרטיים ומשפיעים מהעולם. 

 

השקעה חברתית מלווה ביכולת למדידה, הערכה, בקרה ובחינה של התוצאות וכן, בהשקעה יש החזר החברתי, מודדים אותו ומצפים לו. להשקעה אין הצדקה ללא החזר מדיד ובר הוכחה. 

 

1.       "אור ירוק"-  עיקרה בתחום בטיחות הדרכים אך גם עוסקת בפרויקטים בחינוך, עידוד מחקר ועוד. קיים מספר לא מועט של שותפי פעילות, אך חסר שותפים בהשקעה. העמותה מבחינה עקרונית לא מעוניינת בקבלת תרומות מחו"ל, מפני שאלו הם נושאים שמטבעם, על הקהילה המקומית לתמוך בהם. העמותה גם לא מקבלת תמיכה פיננסית ממשלתית, מפני שחשוב לשמור על עצמאותה ולצערי, טרם נמצאו משקיעים שמעוניינים לסייע. 

2.       ילדים ונוער בסיכון- אחת הפעילויות שמשיגה גישור פערים. הידיעה שיש כ- 350 ילדים ונוער הנחשבים בסיכון, צריכה להטריד אותנו ואת מנוחתנו. הפעילות בתחום מתמקדת בעיקרה בכפרי נוער, ברובם בשיתוף עם הסוכנות היהודית. ניתן להגיע להישגים מופלאים עם צעירים שעקב רקע סיוציו- אקונומי, מגיעים עם נחיתות והוכחנו שניתן להוביל אותם להיות חלק מחברה נורמטיבית בישראל. לדוגמה, כפר הנוער קריית יערים. קבענו תכנית ונזקקנו לכספים: תרומות אשר הגיעו מאינדיבידואלים וקרנות מאוסטרליה, שוויץ וארה"ב. דוגמה נוספת, לפני שלוש שנים, הקמנו מיזם "יניב" של ילדים ונוער בסיכון. מיזם של התערבות בטיפול בילדים רבים מגיל לידה ועד גיל 21. הצגנו למדינה 250 מיליון דולר שגייסנו וביקשנו שתשים סכום דומה. מסיבות שלא רלוונטיות כרגע, הפרויקט לא המריא.  

3.       קהילות מתנדבים- קיימת תופעה נהדרת של צעירים בגיל בוגרי צבא אשר במקום להצטרף למרוץ החומרנות, מגיעים לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית ומקימים גרעינים, מחזון הפרחת השממה החברתית. צעירים אלו קובעים את מגוריהם במקום, בונים שם את ביתם, ילדיהם מתחנכים במוסדות החינוך המקומיים. עיקר עיסוקם בתחומי הרווחה והחינוך. ישנם כ- 2000 גרעינים כאלה. הקרן תומכת ב- 40 באופן ישיר. השנה מקימים 15 גרעינים חדשים בשותפות קרן רש"י וגנדיר ומקווים בסוכנות היהודית שזו תהפוך לפעילות משותפת שתתמוך בצעירים להפוכם לתנועה לאומית.   

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד