כניסה לחברים רשומיםדבריהם של יובל שטייניץ ואלכס מינץ

שר המודיעין ד"ר יובל שטייניץ הבוקר בכנס הרצליה ה 14 בנושא האתגר האיראני:
״לארה״ב יש היום אחריות לא רק על הסכם עם איראן אלא גם על גורל העולם״

פרופ׳ אלכס מינץ יו״ר כנס הרצליה וראש מכון IPS למדיניות ואסטרטגיה הציג סקר ייחודי שנעשה מישראל הבוחן את תפיסות האיראנים בנושא הגרעין והקשר עם ישראל וארה״ב:

השר שטייניץ התייחס בדבריו לנאומים של ראשי המפלגות אמש בכנס הרצליה:
״אני רוצה לענות למבול תוכניות השלום שנאמרו פה אתמול. זה יפה שיש תוכניות לשלום ולהסדרת המזרח התיכון,  אבל התוכניות הללו חייבות להיות מחוברות למציאות המדינית והביטחונית אחרת אפשר לאפסן את הכל במגירה, מי שמתעלם מהבעיה האיראנית אינו מחובר למציאות״.


השר שטייניץ התייחס לשיחות המתקיימות היום בז׳נבה והדגיש כי אומנם אנו מעדיפים פתרון דיפלומטי אבל לא כל עסקה היא עסקה טובה. אפשר וצריך להכריח את האיראנים לוותר על יכולת הסף הגרעינית שלהם, אבל לצורך זה חייבים להבין שלא כל הסכם הוא הסכם טוב. איראן גרעינית היא סכנה קיומית לישראל אך גם סכנה קיומית לעולם כולו. בחודשים האחרונים אנו רואים הבנה מסויימת מצד המדינות היושבות בשולחן המו״מ עם איראן לגביי העמדה הישראלית.  אם בעשרים ביולי לא יהיה הסכם טוב שמונע את המשך התפתחותה של איראן כמדינה גרעינית אסור להסתפק בשלב זה בהסכם חלקי ולא בשל. הקהילה הבינלאומית צריכה להתנהג באחריות ולמנוע את הסכנות הצפויות לא רק לישראל ולמזרח התיכון, אלא לעולם כולו״.

לפי ממצאי הסקר אותו הציג פרופסור אלכס מינץ, כ-40% מהנשאלים באיראן ענו כי הם תומכים בהכרה במדינת ישראל, אם יושג הסכם עם הפלסטינים וישראל תיסוג; כ-16% מהאיראנים מסכימים להכרה בישראל גם ללא נסיגה כלל.

כ-35% מהאיראנים רואים בסוריה כבעלת בריתה העיקרית של איראן במזרח התיכון; לבנון צוינה גם היא כבעלת ברית איראנית באזור. נתונים אלו ממחישים את קיומו של הציר איראן-סוריה-לבנון גם בעיני הציבור האיראני.  כ-15% מהאיראנים ציינו כי איראן מבודדת, ואין לה בעלת ברית במזרח התיכון. השפעת הסנקציות מתבטאת בכך שבתמורה להסרתן המלאה, כ 54% מהאיראנים מוכנים לוותר על תוכנית הגרעין, כולל הרכיב הצבאי.

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד