כניסה לחברים רשומיםסין לא רוצה להחליף את ארה"ב

האן טן ברוק, הולנד:
"אנו חושבים שהסכסוך הישראלי פלסטיני יכול להיפטר ללא צד שלישי, והתוצאות של 9 החודשים האחרונים מראים זאת"
וונג סוולאו, סין:
סין אינה רוצה להחליף את ארה"ב במזרח התיכון, אבל יש לה דרך אחרת לפתרון הקונפליקט: לקדם טבעת כלכלית בין סין למדינות ערב"

במושב בנושא " המעצמות גלובליות והמזרח התיכון: האם הן מסוגלות לקדם שלום וביטחון אזורי?", שהתקיים בכנס הרצליה, שנערך ע"י מכון IPS במרכז הבינתחומי, השתתפו: אלוף (מיל.) עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני, משרד הביטחון; ד"ר מתיו ספנס, סגן מזכיר ההגנה לענייני מדיניות המזרח התיכון; ד"ר ראלף בראוסקיפ, סגן שר ההגנה של גרמניה; האן טן ברוק, חבר בית הנבחרים ההולנדי ודובר לענייני חוץ ויו"ר הוועדה לכוחות הביטחון; פרופ' אמיתי עציוני, מנהל המכון ללימודי קהילתנות באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון; פרופ' וונג סוולאו, מנהל המרכז ללימודי המזרח התיכון בבית הספר הבינלאומי באוניברסיטת פקינג, סין. מנחה: זלמן שובל, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל.

 

 

זלמן שובל: "אנו בשלבי סיום של המשא ומתן עם הפלסטינים. אנשים שוכחים שלפני זמן מה כל שיחות השלום עם השכנים היו ללא סיוע של ארה"ב ושל אירופיה, אלא היו יוזמות אך ורק של שני הצדדים כי הם רצו להגיע להסכם. כמובן בסיוע של ארהב אך ללא התערבות מלאה. הנושא הישראלי-פלסטיני ישמש תפקיד מרכזי בשמירה על יציבות באיזור, על ידי שמירה על כוחה הצבאי של ישראל וכמובן שיתוף פעולה אסטרטגי של ישראל וארה"ב".

 

מתיו ספנס: "למרות כול הדיבורים שקיימים לארה"ב יש 10000 חיילים באזור המזה"ת. הכוחות שקיימים פה הם לא אסטרטגים אלא הם כאן על מנת לשמר את המחוייבות של ארה"ב לאזור. ארה"ב רוצה לשמר את היתרון הצבאי של ישראל באזור ולכן השקיעה 3.1 מיליארד דולר בטכנולוגיה נשק ועוד. ארהב כאן כדי להישאר והיא מחוייבת".

עמוס גלעד: "אנו צריכים לעשות את הטוב ביותר, כמובן תחת חסות ארה"ב, בכל הקשור למצרים. יש לנו תמיכה גדולה מגרמניה, וסיוע צבאי, כמו הצוללות. יש לנו מציאות חדשה שיש מדינות שיש ברשותן נשק כימי, שמערערות את ביטחון האזור. אתגר נוסף הוא שיש מדינות שהן לא מדינות יותר, סוריה היא לא מדינה יותר. כנ"ל לוב. מי שכן יציב הוא המלכויות".

 

האן טן ברוק: "אנו חושבים שהסכסוך הישראלי פלסטיני יכול להיפטר ללא צד שלישי, והתוצאות של 9 החודשים האחרונים מראים זאת. אנו מקווים שממשלת האחדות לא תפגע במשא ומתן ותמנע את תהליך בשלום, עליה להכיר במדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. במקרה הספציפי הזה, באירופה יש נטייה לפרש לא נכון את מה שקרה בחודשים האחרונים. אני חושש שכול השיח הזה יסתיים ושלא יחזרו לשולחן הדיונים, ובסופו של יום אין אלטרנטיבה אחרת.

 

וונג סוולאו: "כולם מדברים על האיום הסיני, כמובן שאני לא רוצה להגיב לזה. אני מאמין שסין יכולה לחולל שינוי ואינה רוצה להחליף את ארה"ב במזרח התיכון, אבל יש לה דרך אחרת לפתרון הקונפליקט. לכן הנשיא החדש שלנו החליט לקדם שתי יוזמות: האחת לקדם טבעת כלכלית בין סין למדינות ערב, תכנית עליה כל הצדדים כבר הביעו הסכמה. והשניה להחזיר לחיים את הגדולה של סין. המטרות העקריות של סין הן לקדם מסחר, השקעה, חלופה של אמנים, והכשרת כישרונות. כך, ללא שליחת כוחות צבאיים סין מיעה את הרצון שלה לסייע בדרכים אחרות.

סין וישראל שואפת לשיתוף פעולה טכנולוגי מדעי וצבאי. לאיראן וסין יש שת״פ אנרגטי מבני והשקעתי. בין סין וטורקיה מתקיים מסחר, השקעה ושת״פ פוליטי.

 

כנס הרצליה הנערך זו השנה ה-14 במרכז הבינתחומי הרצליה, יימשך שלושה ימים ( 8-10 ביוני) ויעסוק בגיבוש תפיסת הביטחון של ישראל ובנושאים כלכליים וחברתיים שעל סדר היום הישראלי והבינלאומי. ייקחו בו חלק אישים בכירים מהעולם, שרים, חברי כנסת ומומחים מהזירה הביטחונית והכלכלית. בין הדוברים, הנשיא שמעון פרס, נשיא הנציבות האירופאית, חוזה בארוסו; ובכירים מממשל קלינטון ואובמה. הכנס נערך ע"י המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי, בראשות פרופ' אלכס מינץ, במהלכו תתקיים סדרת דיונים שיעסקו בהשפעת הטלטלה האזורית ועתיד המזרח התיכון על תפיסת הביטחון של ישראל, בסוגיית הגרעין האיראני ובלקחים מכישלון המשא ומתן  עם הפלסטינים. הכנס יעסוק השנה בהרחבה  גם בסוגיות כלכליות, ובנושאי חדשנות ישראלית וגלובליות. כן ידונו בבעיית הדיור הבוערת, יוקר המחיה, שער הדולר, יזמות וסייבר.

 

 

דבי תקשורת, דוברות המכון למדיניות ואסטרטגיה

מיטל אילוז גורן, דבי תקשורת, 052-8748745, meital@debby.co.il

גדי אוחנה, דבי תקשורת, 052-8749069. gadi@debby.co.il

 

דוברות המרכז הבינתחומי הרצליה

ענבל חן, דוברת המרכז הבינתחומי הרצליה: 09-9602824, 054-4400784, inbalc@idc.ac.il

נעה אופיר, סגנית דוברת, המרכז הבינתחומי הרצליה, 09-9527376, 054-6226727, nofir@idc.ac.il

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד