כניסה לחברים רשומים"רוחאני אינו מתון: יש לו תפיסת עולם מפחידה. הוא מעוניין בשיקום הכלכלי של איראן בכדי להשיג יכולת גרעינית. שיקום כלכלי של איראן זה עניין רע מאוד לישראל"

עמוס גלעד בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי
"רוחאני אינו מתון: יש לו תפיסת עולם מפחידה. הוא מעוניין בשיקום הכלכלי של איראן בכדי להשיג יכולת גרעינית. שיקום כלכלי של איראן זה עניין רע מאוד לישראל"

עמוס גלעד בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי:

"רוחאני אינו מתון: יש לו תפיסת עולם מפחידה. הוא מעוניין בשיקום הכלכלי של איראן בכדי להשיג יכולת גרעינית. שיקום כלכלי של איראן זה עניין רע מאוד לישראל"

היום נפתח כנס הרצליה ה-17 של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי. במסגרת הכנס, הציג האלוף (מיל.) עמוס גלעד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) ויו"ר סדרת כנסי הרצליה את הערכת הרצליה ואמר, "המצב הביטחוני בישראל הוא מהטובים שהיו לעומת העבר, אבל אין זמן לקבל החלטות בעתיד. אני לא זוכר תקופה שבה כל כך הרבה היה מונח על כף המאזנים וההחלטה בידינו. הגענו למערכת יחסים מופלאה וחסרת תקדים עם מדינות ערב. המצב היה רע, אבל הנשיא א-סיסי השתלט על האחים המוסלמים. ירדן היא רשת הביטחון המזרחית שלנו. הגבול עמה מוגן ולא חדיר וזה נכס אדיר.

 

גלעד התייחס למערך הכוחות האזורי ואמר: "דאע"ש בתהליך שקיעה. הטרור שלהם עוד יחמיר, אבל החליפות שהם ביקשו להקים נמצאת בתהליך קריסה. יש לנו מרחב ביטחון  על הפלסטינים אפשר לומר הרבה דברים אבל הרשות בהנהגת אבו מאזן מקיימת איתנו שיתוף פעולה, שחוסך לנו דמים. התיאום הביטחוני נובע מאינטרס משותף, צינון הרוחות מאפשרים ביטחון יחסי, וצהל מקיים שגרת אימונים כמעט מושלמת. במאזן הנוכחי היחסים הביטחוניים עם העולם הערבי הסוני הם נכס גדול לישראל. ישראל נמצאת בפרשת דרכים ועומדים לרשותנו נכסים וקלפים לעצב גורלנו. וצריך להבין שבמזרח התיכון אי החלטה היא גם החלטה. כמובן שצה"ל צריך להיות מוכן. המוכנות של צה"ל בהיבט ההתקפי, ההגנתי וההרתעתי יוצאת דופן באיכותה, ולצדה קיים פיתוח יכולות מודיעין איכותיות שבזה שירותי הביטחון מצטיינים. אך לצד המוכנות הצבאית יש לפתח חלופות".

 

"נוצרה הזדמנות להיכנס לתהליך עם העולם הערבי, בהנהגת ארה"ב, כשהנשיא טראמפ מוביל את זה כחלק מהיערכות כוללת מול איראן. במזרח התיכון המופלא", חזר גלעד והדגיש, "אי החלטה כמוה כהחלטה. אם לא נקבל את ההחלטה נשקע בעימות ולא נצליח בעימות בלי ארה"ב. הנשיא טראמפ לא עוסק בשאלת הדמוקרטיה בעולם הערבי – הוא מחפש יציבות".

 

בסוגיית הרשות הפלסטינית, אמר גלעד כי "אבו מאזן לא מכין יורשים. אם יפרוש היום או בעוד חמש שנים, לא ישאיר אחריו יורשים ברורים, ואם לא נכנס לתהליך מדיני עלולים להיכנס למציאות של אלימות. לחייבים להיפרד מהם פוליטית אחרת נשקע בביצה. הגענו לצומת דרכים".

 

"קיימת גישה שלפיה הערבים יכפו על הפלסטינים שלום שהוא במשתמע נוח לנו. אני כופר בזה – מדינות ערב שהן דמוקרטיות מסוג מסוים, יש להם רגישות לרחוב הפלסטיני. הם לא יכולים, ולדעתי לא רוצים, למכור את הפלסטינים. הם לא ילחצו על הפלסטינים. האם אנחנו לא נדרשים להחלטה להיכנס לתהליך מדיני ולהציג בפני המטכ"ל הערכה לגבי האינתיפאדה השנייה? אבו מאזן נגד טרור לא כי הוא ציוני אלא הוא מאמין שהטרור מזיק להם. הוא לא צעיר כמו שהיה".

 

בהתייחס לאיום האיראני אמר עוד גלעד: "האיום האיראני הוא האיום המרכזי, שמורכב מאידאולוגיה קיצונית השוללת את קיומה של ישראל, נחושה לפיתוח נשק גרעיני. מה שעומד להיות חדש וזו התרעה אסטרטגית הוא שככל שדאע"ש בהתכווצות, מי שיעלה במקומו זו לא דמוקרטיה ג'פרסונית, אלא ברית ההולכת ומתגבשת – איראן, חיזבאללסטאן, אסד ורוסיה, שקיבלה החלטה אסטרטגית לתמוך במערך. לא ירחק היום שתפתח חזית מגבול איראן בגיבוי של רוסיה. איראן מתכוונת להמשיך בנתיב ההתעצמות וישראל כמטרה מרכזית. למשטר באיראן אין כוונה להיעלם. זה האיום האסטרטגי".

 

"נשיא ארה"ב החליט, באינסטינקט, לקדם את הנושא הפלסטיני ומתייצב בראש הגוש הערבי- סוני מול האיום האיראני. התגבשות הגוש כולו בהנהגת ארה"ב היא צו השעה עלינו. איראן היא היחידה שי בה פוטנציאל לאיום קיומי – אם תפתח יכולות גרעיניות. הדרך היחידה לוודא שלא יתקפו היא שלא יהיה. אם למדינה עוינת יש נשק גרעיני ההרתעה שלנו בטלה. הסיבה היחידה שרוחאני זוכה בבחירות זה שהאיש לא מתון כלל, יש לו תפיסת עולם מפחידה – הוא מאמין שאם לא יצילו את איראן כלכלית היא תקרוס לפני שתצליח להרוס את ישראל. שיקום כלכלי של איראן זה עניין רע מאוד לישראל".

 

לפרטים נוספים: אירית רדיע, גולדפינגר תקשורת – 054-6699311

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד