כניסה לחברים רשומיםדו"ח צוות חשיבה - התמודדות ישראל בסביבה הבינלאומית החדשה: זירות התקשורת והמשפט

מסמך עבודה

 

חברי צוות העבודה:

תת אלוף (מיל.) דוד צור, ראש הצוות; ד"ר עוזי ארד; ד"ר שמואל בר; עו"ד דניאל טאוב; תת אלוף רות ירון; אל"מ (מיל.) ד"ר ערן לרמן; פרופ' נתן לרנר; דני סימן; ניבה פון וייזל; ג'ף כהאן; פרופ' אריה כוכבי; רון פרוסאור; עו"ד עירית קהאן; אל"מ דניאל רייזנר; פרופ' גבי שפר; ד"ר מרטין שרמן

 

 

בבדיקת מערכת היחסים של מדינת ישראל עם שכנותיה הערביות, יש לבחון את הזירה הבינלאומית, אשר יש לה השפעה רבה על המזה"ת בכלל ועל ישראל בפרט.  בחינה זו חשובה לאור העימות עם הפלשתינאים בשנתיים האחרונות אשר אינו עימות מזוין בלבד ומתרחש גם בזירות התקשורת והמשפט.

לסביבה הבינלאומית  מספר מרכיבים המקיימים ביניהם זיקות והשפעות הדדיות. בין מרכיבים אלה הוזכרו הזירה התקשורתית אשר צברה עוצמה רבה במהלך שני העשורים האחרונים, תופעת הארגונים הבלתי-ממשלתיים (NGO’S), אשר הגיעה לשיאה בועידת דרבן, ההתפתחויות בתחום המשפט האוניברסלי והאנטישמיות החדשה.

הצוות התמקד בשני מרכיבים:

א.       תדמיתה התקשורתית (השלילית) של מדינת ישראל על רקע המאבק עם הפלשתינאים – סיבות ודרכי התמודדות;

ב.       מעמדה המשפטי של מדינת ישראל על רקע הנטייה בעולם המערבי לקבל עקרונות של משפט אוניברסאלי והאיום בהעמדה לדין של אישים ישראליים.

שני מרכיבים אלה נמצאים באחריות גופים רשמיים במדינת ישראל.  המרכיבים האחרים אמורפים יותר ואין גוף רשמי במדינת ישראל העוסק בהם בתוקף אחריותו.

 

מסמך זה כולל את ממצאי צוות העבודה ואת מסקנותיו. המסמך הוא בבחינת טיוטה לדיון ולהערות, ומשקף את דעתם של חברי הצוות בלבד.

  התמודדות ישראל בסביבה הבינלאומית החדשה: זירות התקשורת והמשפט
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד